Wernisaż Wystawy Francuzi w Warszawie / Les Français à Varsovie | Uniwersytet Warszawski | 23.09.2022

Wernisaż wystawy Francuzi w Warszawie na UW. Prof. Elżbieta Wichrowska. CBKW

Kategoria: Francuzi w Warszawie, Projekt, Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy

WERNISAŻ WYSTAWY

Francuzi w Warszawie / Les Français à Varsovie

23 września 2022 r.

Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich,
ul. Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie.

Uroczystość otworzyli JM Rektor UW, prof. Alojzy Nowak oraz Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet. Obecny był także Audelin Chappuis – Radca ds. współpracy kulturalnej i dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce. Myśl przewodnią wystawy przedstawili prof. Elżbieta Wichrowska, dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW oraz dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz. dyrektor Muzeum UW.

Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

Wystawa prezentowana na Krakowskim Przedmieściu od 16.XI do 3 X, w języku polskim i angielskim rozpoczęła projekt prowadzony przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW „Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy” przypominający poprzez seminaria, panele i wystawy procesy osiedlania się w Warszawie, na przestrzeni kilku wieków, cudzoziemców różnych narodowości, proces ich polonizacji i podtrzymywanie rodowych korzeni.

Bohaterami ekspozycji są osoby, które zdecydowały, by swoje, a de facto też życie swoich dzieci i wnuków związać z Warszawą. To zarys czterech wieków obecności Francuzów w naszym mieście. Hugenotów, którzy znaleźli tu schronienie, uciekinierów przed francuską rewolucją czy też powracających spod Moskwy oficerów napoleońskich. Obecności ukazanej na kolejnych planszach w porządku biograficznym, artystycznym, kulturalnym, ekonomicznym i materialnym. Porządku wybranych ludzi, dzieł, instytucji i miejsc.

Kolejne plansze dokumentują świadectwa osiedlania się w Warszawie artystów, kupców, rzemieślników, guwernerów, przedstawicieli rodzin  Norblinów, Baudouinów, Grossów, Letronnów, Drège`ów, Chopinów czy  Hersów a także tysięcy anonimowych Francuzów (o ich obecności przypomina plansza z dawnymi nekrologami). Wystawa upomina się także o kobiety, przypominając historię młodziutkiej Francuzki, Justyny Godfrinon, żony Cypriana Godebskiego, bohatera spod Raszyna, a babki Cypriana Godebskiego – rzeźbiarza, autora pomnika Adama Mickiewicza z Krakowskiego Przedmieścia.

Pojawia się też wątek francusko-polskich kontaktów dyplomatycznych, których sygnałem m. in.  jest portret hrabiny du Bac, pierwszej  kobiety – ambasadorki Francji, przybyłej do Warszawy wraz z Ludwiką Marią Gonzagą czy kilka odsłon ambasady Francji (przedwojennych i współczesnych).

Wernisaż zgromadził  liczną publiczność, przedstawicieli środowiska akademickiego, świata kultury, przyjaciół Francji, jak i mieszkających w Warszawie  Francuzów.

Tematami kolejnej odsłony projektu będą losy Włochów i Szwajcarów w Warszawie.

8 grudnia 2022 r. w rezydencji ambasadora Francji w Polsce M. Frédéric Billet odbył się wernisaż wystawy Francuzi w Warszawie /Les Français à Varsovie.
Od 7 grudnia 2022 do wiosny 2023 r. wystawę można było oglądać na ogrodzeniu Ambasady Francji w Polsce.
Więcej informacji: LINK

Projekt Francuzi w Warszawie /Les Français à Varsovie objęty został patronatem Ambasady Francji w Polsce i współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.
Wystawa została przygotowana przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW we współpracy z Muzeum UW – (projekt graficzny wystawy Łukasz Kamiński).

Zaproszenie na otwarcie wystawy Francuzi w Warszawie 23.09.2022