Historia szkół warszawskich

Widok pałacu Kadetów, dawniej Kazimierzowskiego. Zygmunt Vogel (1785)

Historia szkół warszawskich

Z przestrzeniami podziemi Pałacu Kazimierzowskiego związany jest projekt edukacyjno-popularyzacyjny dotyczący historii warszawskich szkół (od średniowiecza po współczesność), opracowywany przez Zespół Centrum Badań nad Kultruą Warszawy UW. W projekt zaangażowany jest zespół specjalistów utworzony przez CBKW UW. Ważnym zadaniem projektu będzie ekspozycja prezentująca w atrakcyjny i nowoczesny sposób  historię szkół w Warszawie. Jedną z nich była Szkoła Rycerska, która mieściłą się w Pałacu Kazimierzowskim.

Planowana ekspozycja będzie prezentować eksponaty materialne jak również filmy, nagrania, multimedia i plansze objaśniające, które będą opowiadać o historii szkół warszawskich wszystkich poziomów (podstawowych, średnich i wyższych), a także szkolnictwa zawodowego (szkoły medyczne, wojskowe, artystyczne itp.) od XVII wieku (przeniesienie dworu królewskiego) po czasy współczesne:

• historię powstawania kolejnych typów szkół od czasów najdawniejszych po rok 1989 (m. in. rzut oka na szkolnictwo w Polsce Piastów i Jagiellonów – wieki XIV – XVI);
  • organizację szkolnictwa w Warszawie w wieku XVII;
  • szkoły warszawskie w wieku XVIII: zakonne (jezuitów, pijarów, teatynów, misjonarzy);
  • początki szkolnictwa państwowego (Szkoła Rycerska);
  • reformę szkolnictwa przez KEN;
  • wiek XIX: utratę państwowości i polskie szkolnictwo);
  • wiek XX- odzyskanie państwowości i organizację szkolnictwa warszawskiego na tle reform w II Rzeczypospolitej;
  • Podziemne szkoły warszawskie w czasach okupacji hitlerowskiej;
  • szkoły po roku 1945, – system, kolejne reformy;
  • narzędzia i metody edukacyjne elementów codzienności (plan zajęć; ubiór, typy rekreacji itd.)

Szkoły warszawskie przedstawione będą z uwzględnieniem uwarunkowań historyczno-społecznych  szkolnictwa na ziemiach polskich oraz zagadnień wielonarodowości, szkolnictwa żydowskiego, niemieckiego i rosyjskiego  (zagadnienie rusyfikacji szkół warszawskich w odniesieniu do germanizacji szkół w zaborze pruskim i austriackim).

Ekspozycja, której lokalizację przewidujemy w rekonstruowanych podziemiach Pałacu Kazimierzowskiego (lub innym budynku kampusu Uniwersytetu Warszawskiego), skierowana będzie przede wszystkim do młodzieży, a także wszystkich osób zainteresowanych historią szkół w Polsce. Z myślą o odbiorcach nie władających językiem polskim planujemy także, odpowiednią ramę w języku angielskim i francuskim.

Pierwszy etap  przedsięwzięcia, o finansowanie którego właśnie występujemy, obejmował będzie (w okresie 2023/2024) zadania koncepcyjno-przygotowawcze, w tym zebranie części materiału ikonograficznego dotyczącego przede wszystkim Szkoły Rycerskiej Stanisława Augusta. Przygotowana zostanie także prezentacja projektu z zarysem tła historycznego,  koncepcją ścieżki oprowadzania i strategią promocji projektu.