Wystawa | FRANCUZI W WARSZAWIE / LES FRANÇAIS À VARSOVIE

Wernisaż Wystwy "Francuzi w Warszawie" w Ambasadzie Francji. Minister M. Olivier Brecht - delegowany przy ministrze Spraw Zagranicznych i Europejskich, odpowiedzialny za handel zagraniczny oraz prof. Elżbieta Wichrowska - dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW obok plakatu promującego wystawę.

Minister M. Olivier Brecht – delegowany przy ministrze Spraw Zagranicznych i Europejskich, odpowiedzialny za handel zagraniczny oraz prof. Elżbieta Wichrowska – dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

Wystawa FRANCUZI W WARSZAWIE / LES FRANÇAIS À VARSOVIE

przygotowana przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW w ramach projektu Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy prezentowana była:

🔵 na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Tyszkiewiczów-Potockich, od 16.09.2022 r. do 3.10.2022 r., w języku polskim i angielskim. Wernisaż wystawy odbył się 23.09.2022 r.

⚪️ na ogrodzeniu 🇫🇷Ambasady Francji w Polsce, przy ul. Pięknej 1 w Warszawie, od 7. 12. 2022 r. do wiosny 2023 r. Wernisaż wystawy odbył się 09.12. 2022 r.

🔴 wiosną lub jesienią 2024 r. wystawa zostanie zaprezentowana Paryżu.

O wystawie:

Bohaterami ekspozycji są osoby, które zdecydowały, by swoje, a de facto też życie swoich dzieci i wnuków związać z Warszawą. To zarys czterech wieków obecności Francuzów w naszym mieście. Hugenotów, którzy znaleźli tu schronienie, uciekinierów przed francuską rewolucją czy też powracających spod Moskwy oficerów napoleońskich. Obecności ukazanej na kolejnych planszach w porządku biograficznym, artystycznym, kulturalnym, ekonomicznym i materialnym. Porządku wybranych ludzi, dzieł, instytucji i miejsc.

Kolejne plansze dokumentują świadectwa osiedlania się w Warszawie artystów, kupców, rzemieślników, guwernerów, przedstawicieli rodzin  Norblinów, Baudouinów, Grossów, Letronnów, Drège`ów, Chopinów czy  Hersów a także tysięcy anonimowych Francuzów (o ich obecności przypomina plansza z dawnymi nekrologami). Wystawa upomina się także o kobiety, przypominając historię młodziutkiej Francuzki, Justyny Godfrinon, żony Cypriana Godebskiego, bohatera spod Raszyna, a babki Cypriana Godebskiego – rzeźbiarza, autora pomnika Adama Mickiewicza z Krakowskiego Przedmieścia.

Pojawia się też wątek francusko-polskich kontaktów dyplomatycznych, których sygnałem m. in.  jest portret hrabiny du Bac, pierwszej  kobiety – ambasadorki Francji, przybyłej do Warszawy wraz z Ludwiką Marią Gonzagą czy kilka odsłon ambasady Francji (przedwojennych i współczesnych).

Wystawa przypomniała też o 450 rocznicy tzw. aktu konfederacji warszawskiej, dokumentu gwarantującego tolerancję i zrównanie wszystkich wyznań w Rzeczypospolitej. Lwia część wystawy przedstawiła nie tylko najważniejsze rody lecz także rzesze pół-anonimowych Francuzów i Francuzek, urzędników, nauczycieli, guwernantek.
Projekt pozwala zagłębić się w historię stolicy oraz Francuzów, którzy na przestrzeni wieków w niej mieszkali. 26 tablic uhonorowuje ważne nazwiska francusko-polskiej kultury oraz dziedzictwo tej barwnej obecności.
📍Wystawa powstała we współpracy z Muzeum UW.
📍Projekt graficzny wystawy – Łukasz Kamiński.
➡️ O projekcie na stronach Ambasady Francji w Polsce oraz Instytutu Francuskiego.
➡️ O wystawie na stronie UW

🔷 WYDARZENIA ZWIĄZANE Z WYSTAWĄ:

🔵 Wernisaż wystawy Francuzi w Warszawie / Les Français à Varsovie w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, na Uniwersytecie Warszawskim | 23.09.2022 r.

Uroczystość otworzyli JM Rektor UW, prof. Alojzy Nowak oraz Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet. Obecny był także Audelin Chappuis – Radca ds. współpracy kulturalnej i dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce. Myśl przewodnią wystawy przedstawili prof. Elżbieta Wichrowska, dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW oraz dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz. dyrektor Muzeum UW.

⚪️ Wernisaż wystawy Francuzi w Warszawie / Les Français à Varsovie w rezydencji ambasadora Francji w Polsce M. Frédéric Billet | 08.12.2022 r.

W Ambasadzie Francji w Warszawie wystawę otworzyli minister M. Olivier Brecht – delegowany przy ministrze Spraw Zagranicznych i Europejskich, odpowiedzialny za handel zagraniczny oraz prof. Elżbieta Wichrowska – dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.
Obecny był także JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof.  Alojzy Nowak, który wygłosił przemówienie inaugurujące, w którym podkreślił, że wystawa stanowi okazję do przypomnienia  długoletnich związków społecznych i kulturowych Francji i Polski.

GALERIE ZDJĘĆ Z WYDARZEŃ:

(Fot. Mirosław Kaźmierczak)

🇫🇷 Wystawa objęta została honorowym patronatemAmbasady Francji w Polsce.
Projekt uzyskał dofinansowanie ześrodków Narodowego Centrum Kultury.

➡️ Jednym z działań projektu było także seminarium naukowe i panel dyskusyjny | FRANCUZI W WARSZAWIE / LES FRANÇAIS À VARSOVIE.

Francuzi w Warszawie logotypy projektu: CBKW UW, MUW, MKiDN, NCK, Ambasada Francji w Polsce, Fundacja Varia.