Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Podziemia Pałacu Kazimierzowskiego

Połączone zdjęcia - z prawej strony Pałac Kazimierzowski, z lewej podziemia Pałacu Kazimierzowskiego.

Podziemia Pałacu Kazimierzowskiego

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, od początku swojego istnienia propagowało ideę rewitalizacji podziemi Pałacu Kazimierzowskiego oraz inicjowało i koordynowało konkretne działania o charakterze konserwatorskim i modernizacyjnym prowadzące do udostępnienia podziemi. Są to działania  archeologów, geologów, architektów, konserwatorów i historyków sztuki. Centrum wypracowało również wstępną koncepcję wykorzystania podziemi po ich renowacji.

Dla badaczy podziemia kazimierzowskie wciąż stanowią nie lada zagadkę, choć wiemy o nich coraz więcej. Pałac był wielokrotnie przebudowywany i dostosowywany do nowych funkcji: prywatnej rezydencji królewskiej, potem instytucji edukacyjnej i biblioteki; dwukrotnie niemal całkowicie zniszczony – potop szwedzki i II wojna światowa. Podczas powojennej odbudowy pałacu, którą prowadził profesor Biegański, część podziemi, sięgających nawet trzech poziomów, została zagruzowana. Zachowane dawne plany Pałacu Kazimierzowskiego nie obejmują podziemi. Nie wiemy więc dziś jak dużą częścią dawnych podziemi (XVII, XVIII i XIX wiecznych) dysponujemy obecnie.

Dokonywane w trakcie badań odwierty wykazały istnienie zagruzowanych przestrzeni. Kilka tajemnic podziemi kazimierzowskich – nadproża okien, zamurowane wejścia, zsypy i kanały pochodzące z XVII wieku – odsłonięto dzięki skuciu tynków przez wyspecjalizowaną ekipę.  Po zakończeniu badań architektonicznych i wykonaniu szeregu ekspertyz możliwe będzie podjęcie dalszych działań zmierzających do rewitalizacji obiektu.

Planujey prezentację podziemi Pałacu Kazimierzowskiego podczas wydarzenia „Podziemia Pałacu Kazimierzowskiego”, Od Gonzagi do nowoczesnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Idea udostępnienia podziemi od lat obecna jest na Uniwersytecie Warszawskim. Przyświeca jej myśl o powiązaniu Kampusu Centralnego Uniwersytetu Warszawskiego z prężnie rozwijającym się, pełnym studentów i turystów Powiślem – budynkiem UW przy ul. Dobrej 55 i nowym BUWem. Do tych nie nowych przecież pomysłów próbuje, z upoważnienia Rektora UW, przekonać Władze Miasta Warszawy dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawą UW.

➡️ Film prezentujący projekt zrealizowany przez Zespół Centrum Kompetencji Cyfrowych UW: LINK

➡️ O projekcie w Radio TOK FM – rozmowa z prof. Elżbietą Wichrowską |20.07.2023

➡️ O projekcie w Radio TOK FM | 24.04.23

 

Projekt realizowany jest we współpracy z wieloma instytucjami m.in. Urzędem m.st. Warszawy, Łazienkami Królewskimi, Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Stołecznym Konserwatorem Zabytków.