O Centrum

LOGO Centrum Badań nad Kulturą Warszawy LOGO Uniwersytetu Warszawskiego

Panorama Warszawy od strony Skarpy Warszawskiej, z budynkami UW zatopionymi w zielonych kotronach drzew na pierwszym planie i Pałacem Kultury oraz wieżowcami biurowymi na horyzoncie.

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy zostało powołane jako jednostka ogólnouniwersytecka 8 marca 2021 roku przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzego Nowaka. Nominację na stanowisko dyrektora Centrum otrzymała prof. dr hab. Elżbieta Wichrowska. W czerwcu powołana została Rada Centrum, w której, poza profesorami UW i innych uczelni, zasiadają przedstawiciele władz warszawskiego ratusza, konserwatorzy zabytków oraz osoby odpowiedzialne za zarządzanie kulturą i nauką. Pracami Rady Centrum kieruje prof. dr hab. Juliusz Chrościcki.

CBKW UW otrzymało tymczasową siedzibę przy ulicy Prostej 69.

Regulamin Centrum przewiduje między innymi:

• prowadzenie wielo- i międzydyscyplinarnych badań naukowych,
  • wspieranie, konsolidowanie i inicjowanie badań naukowych związanych z kulturą Warszawy,
  • współpracę z administracją publiczną w wybranych zakresach zgodnych z profilem badawczym Centrum,
  • prowadzenie działalności upowszechniającej rezultaty badań prowadzonych przez Centrum,
  • współpracę z jednostkami organizacyjnymi Uniwersytetu w zakresie prowadzenia studiów podyplomowych, wykładów, konwersatoriów i seminariów.

Strategia działań Centrum Badań nad Kulturą Warszawy skupia się na integrowaniu środowiska naukowego i pozauniwersyteckiego (m.in. władz miasta, społeczników, mieszkańców) wokół ważnych dla Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawy przedsięwzięć. CBKWUW koordynuje i inicjuje współpracę między Uczelnią a Miastem. Jego zadaniem jest  opracowywanie analiz naukowych i programów rozwojowych, badawczych oraz popularyzatorskich, a – co za tym idzie – podkreślanie i umacnianie pozycji Uniwersytetu Warszawskiego jako ważnego i aktywnego partnera w działaniach na rzecz Warszawy.

AKTY PRAWNE
: