Szmul, Judyta i cmentarz żydowski na Bródnie

Miejsca. Narracje nieoczywiste. Szmul, Judyta i cmentarz żydowski na Bródnie. Grafika wydarzenia.

Spotkanie “Szmul, Judyta i Cmentarz Żydowski na Bródniez cyklu MIEJSCA. NARRACJE NIEOCZYWISTE

odbyło się 7 kwietnia 2022 roku, o godz. 17:00 na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (Szkoła Główna), przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Rozpoczęliśmy od miejsca szczególnego dla warszawskiej Pragi i dla Warszawy, od miejsca słabo rozpoznanego, pomijanego, w jakimś sensie pokrzywdzonego; od żydowskiego cmentarza na Bródnie, od historii jego założycieli, Szmula i Judyty Zbytkowerów i ich związków z Pragą i relacji z prowadzonych od pewnego czasu na terenie tego cmentarza badań archeologicznych.

Spotkanie poprowadził Mikołaj Madurowicz – Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

W spotkaniu udział wzięli: Elżbieta Wichrowska – dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW oraz prowadzący badania na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie: Szymon Lenarczyk, Magdalena Sugalska, Marcin Wagner – Wydział Archeologii UW.

📍 Spotkanie było transmitowane na kanale YouTube Uniwersytetu Warszawskiego.
📺 Zapraszamy do obejrzenia rejestracji spotkania ⬇️

28 kwietnia odbyliśmy kolejną niezwykłą podróż po Żydowskim Cmentarzu na Bródnie, Piaszczystymi alejkami, które już właściwie nie istnieją, między porozrzucanymi po całym cmentarzu macewami, które przestały wskazywać miejsca pochowku zmarłych, przedzierając się zagajnikami… To była droga między wiekiem XVIII a XXI w niezwykłej ciszy…. ku miejscu pochówku Abraham Jakuba Sterna, wybitnego uczonego (XVIII/XIX), wynalazcy i… pradziada Antoniego Słonimskiego. Ku miejscu dotąd jak wszystko na tym cmentarzu niedookreślonemu, które próbują (wszystko wskazuje na to, że z sukcesem) wskazać archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego (Marcin Wagner) oraz inicjator poszukiwań Szymon Lenarczyk „Wykop na poziomie”, Magda Sugalska (absolwenci UW) z grupą znakomitych studentów Wydziału Archeologii.

W tej podróży po cmentarzu i w czasie wzięli udział oprócz prowadzących badania m. in. dyrektor Cmentarza Remigiusz Sosnowski, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski, JM rektor UW Alojzy Nowak, dziekan Wydziału Archeologii UW Bartosz Kontny, stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, dyrektor Centrum Badań nad Kultura Warszawy UW Elżbieta Wichrowska, a także przedstawiciele rodziny i Fundacji Nissenbaumów.