Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Uniwersytet Warszawy | Ile wielbłądów wisiało w warszawskim mieszkaniu Norblina? Kilka uwag o rysowaniu w XVIII wieku.

Grafika wydarzenia z informacjami organizycajnymi.

Kategoria: Uniwersytet Warszawy, Wykład

Zapraszamy na wykład z cyklu

Uniwersytet Warszawy

wykład dr Konrada Niemiry

Ile wielbłądów wisiało w warszawskim mieszkaniu Norblina? Kilka uwag o rysowaniu w XVIII wieku.

Organizatorzy

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych
Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego

wykład odbędzie się w środę, 28 lutego 2024 r. o godz. 17:00
w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i na uniwersyteckim kanale You Tube

WSTĘP WOLNY

📺 Transmisja online i rejestracja wykładu dostępna będzie na kanale YT Uniwersytetu Warszawskiego pod linkiem → Ile wielbłądów wisiało w warszawskim mieszkaniu Norblina? Kilka uwag o rysowaniu w XVIII wieku.

Jedną z najważniejszych rewolucji, która dokonała się w artystycznej kulturze XVIII wieku, było radykalne przewartościowanie roli i rangi rysunku. Chociaż ludzie sztuki i kolekcjonerzy po papier sięgali już wcześniej, popularyzacja tego medium przypadła dopiero na czasy oświecenia, kiedy duża grupa artystów wyspecjalizowała się w pracy na papierze. Nastąpił skokowy wzrost cen dzieł dawniej uchodzących za materiały warsztatowe oraz upowszechnienie się tzw. „rysunków kapitalnych” (w Polsce niekiedy nazywanych „wielbłądami”), tj. wielkoformatowych rysunków ujmowanych w ramy i eksponowanych tak, jakby były obrazami.
W trakcie wykładu prześledzimy papierową gałąź produkcji Jana Piotra Norblina, francuskiego artysty, który w 1774 roku osiadł w Polsce, pracując m.in. jako nauczyciel rysunku i dekorator słynnej Szkoły Rycerskiej, której gmach jest obecnie siedzibą rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Konrad Niemira zajmuje się historią kultury w Rzeczypospolitej i Francji w XVIII wieku. Autor książek Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wiekuBazgracz. Trzy eseje o Norblinie oraz rozumowanego katalogu obrazów J.P. Norblina. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Université Paul Valéry w Montpellier. Pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN, gdzie przygotowuje rozprawę poświęconą edukacji domowej w Polsce XVIII wieku. 
Laureat Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w 2023 roku.

📍Wykłady z cyklu Uniwersytet Warszawy dostępne są pod linkiem: Uniwersytet Warszawy

Plakat wydarzenia Wykład dr Konrada Niemiry_Uniwersytet Warszawy