Uniwersytet Warszawy | Historia kobiet, gender, queer… . O pożytkach, paradoksach i przyszłości perspektywy mniejszościowej w badaniach historycznych | 31.01. 2024

Plakat wydarzenia z cyklu Uniwersytet Warszawy wykład dr hab. Dobrochny Kalwy, z grafiką i informacjami organizacyjnymi

Kategoria: Uniwersytet Warszawy, Wykład

Zapraszamy na wykład z cyklu

Uniwersytet Warszawy

wykład dr hab. Dobrochny Kałwy

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych
Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego

wykład odbędzie się w środę, 31 stycznia 2024 r. o godz. 17:00
w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i na uniwersyteckim kanale You Tube

WSTĘP WOLNY

📺 Transmisja online i rejestracja wykładu dostępna będzie na kanale YT Uniwersytetu Warszawskiego pod linkiem Historia kobiet, gender, queer… . O pożytkach, paradoksach i przyszłości perspektywy mniejszościowej w badaniach historycznych.

Świat oglądany z peryferii potrafi wyglądać zupełnie inaczej, ciekawiej. To banalne dziś stwierdzenie sprawiło, że w szeroko rozumianej humanistyce zmieniła się pozycja badań dotąd marginalizowanych, czy wręcz ignorowanych w hegemonicznym dyskursie naukowym. Oddalone od centrum, często w opozycji do niego, oferowały nowe sposoby myślenia o historii, nowe metody prowadzenia badań, nową wiedzę nie tylko o “mniejszościach”, do których zaliczano zaskakująco dużo grup, które nie mieściły się w polu zainteresowania tradycyjnej historii.

W wykładzie zostaną scharakteryzowane pokrótce trzy peryferyjne subdyscypliny – historia kobiet, gender, queer – w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o ich specyfikę badawczą, przyczyny rosnącego zainteresowania, ich zmieniającą się pozycję w naukach humanistycznych, wreszcie źródła kontrowersji towarzyszących polskiej dyskusji wokół historii peryferyjnych.

dr hab. Dobrochna Kałwa – historyczka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2012 adiunkt na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się kulturową historią kobiet, metodologią badań historycznych oraz historią mówioną. Członkini redakcji „Aspasia. The International Yearbook of Central, Eastern, and Southeastern European Women’s and Gender History”, „Women’s History Review”, Komisji Historii Kobiet Komitetu Nauk Historycznych PAN i zarządu International Federation for Researchers in Women’s History. Autorka i współautorka książek i artykułów naukowych, m.in. „Kobieta aktywna w Polsce międzywojennej. Dylematy środowisk kobiecych”, „Historię swą piszcie same. Polityka, historiografia i muzealne narracje z perspektywy kobiet”, „Migration als Ressource: Zur Pendelmigration polnischer Frauen in Privathaushalte der Bundesrepublik”, „From mentalities to anthropological history. Theory and methods”, „Obyczaje w Polsce. Od średniowiecza do czasów współczesnych”.

📍Wykłady z cyklu Uniwersytet Warszawy dostępne są pod linkiem:
Uniwersytet Warszawy