Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Społeczność mamy, jaką mamy, ale na szczęście jest margines…| 30.11.2021

Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskie logotypy

III Seminarium Warszawskie

Społeczność mamy, jaką mamy, ale na szczęście jest margines…

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 30 listopada 2021 roku o godz. 18:00 

w Kinie Syrena Muzeum Warszawy

Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Seminarium transmitowane było online na Facebooku Muzeum Warszawy.

Wspólnie przedyskutujemy kwestie związane m.in. z pochodzeniem marginesu społecznego w Warszawie, czy widać we współczesnej Warszawie dawne fale migracyjne służących, jakie były możliwości awansu oraz zagrożenia upadku społecznego osób pełniących takie role. Zastanowimy się również nad tym, kto dzisiaj współtworzy szeroko rozumiany margines.
Prelegentami byli:
dr Agata Gołąb –  absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, badająca problematykę z zakresu m.in. antropologii historycznej i historii mówionej, autorka pracy Procesy adaptacji kulturowej ludzi przybyłych ze wsi i miasteczek do Warszawy po drugiej wojnie światowej;
Grzegorz Kalinowski – historyk, dziennikarz, komentator sportowy, pisarz podejmujący w twórczości m.in. problematykę służących i świata przestępczego Warszawy, redaktor czasopisma „Skarpa Warszawska”, autor m.in. trylogii Śmierć frajerom oraz Śledztwo ostatniej szansy;
dr Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obejmująca zainteresowaniami naukowymi dziewiętnastowieczną nowoczesność, emancypację w XIX i XX wieku oraz edukację kobiet i grup wykluczonych, związana z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, autorka takich książek, jak Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskichAnioł w domu, mrówka w fabryce oraz Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Mamy nadzieję, że Seminaria Warszawskie wpiszą się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i będą okazją comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy