Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Przeznaczenie Feniksa. O zgruzopowstaniu miasta | 20.06.2023

Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

XXIV Seminarium Warszawskie

Przeznaczenie Feniksa. O zgruzopowstaniu miasta

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego
oraz  
Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 20 czerwca 2023 roku o godz. 18:00

w Bibliotece Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Filmowa rejestracja Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy
pod linkiem → Przeznaczenie Feniksa. O zgruzopowstaniu miasta

Może jest tak, że powstawanie jak Feniks z popiołów było przeznaczeniem Warszawy. Ale jeśli tak, to czy było to wstanie z gruzów, czy raczej z gruzów powstanie? Nasza seminaryjna dyskusja dotyczy  warszawskich gruzów: ich losów, ich swoistej sprawczości, ich materialności i treści, ich związków z ludźmi – ich mieszkańcami oraz ich tajemnic. W tle dyskusji znajduje się poezja Władysława Broniewskiego, proza Sylwii Chutnik i wystawa Adama Przywary „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.
W Seminarium wzięli udział w roli eksperckiej:
dr Sylwia Chutnik – pisarka, działaczka społeczna, wykładowczyni akademicka, promotorka czytelnictwa. Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją animacja kultury oraz gender studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych tej samej uczelni. Stypendystka Homines Urbani (2008), Instytutu Books from Lithuania (2009), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Miasta Stołecznego Warszawy (2010), Instytutu Goethego (2010). Jej teksty i badania ukazały się w ponad trzydziestu książkach zbiorowych i antologiach. Zainteresowania naukowe: antropologia codzienności, historia kultury, literatura XX wieku, historia ruchów emancypacyjnych, miasto i płeć.
dr Adam Przywara – historyk i badacz architektury. Za pracę poświęconą historii przemiany powojennych gruzów w architekturę i krajobraz Warszawy uzyskał stopień naukowy doktora University of Manchester (2022). Kurator wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół przemian materialności dwudziestowiecznej architektury, a także ekonomii cyrkularnej w budownictwie współczesnym i historycznym.
dr Michał Studniarek – doktor w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Niedawno ukazała się jego praca doktorska, poświęcona losom Robinsonów warszawskich. Jego zainteresowania obejmują m.in. historię II wojny światowej, Powstanie Warszawskie, historię mówioną.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy