Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Miasto wielu środków. O warszawskich rynkach | 23.05.2023

Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

 

XXIII Seminarium Warszawskie

Miasto wielu środków. O warszawskich rynkach

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego
oraz Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 23 maja 2023 roku o godz. 18:00

w Bibliotece Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Dyskusję poprowadzili dr hab. Mikołaj Madurowicz oraz dr Paweł Weszpiński.

Filmowa rejestracja Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy pod linkiem Miasto wielu środków. O warszawskich rynkach.

Dyskusja seminaryjna prowadzi nas od rynku miasta Starej Warszawy przez rynki jurydyk tworzących pierwszą warszawską aglomerację aż po współczesną wielość miejsc o formie lub funkcjach bliskich pojęciu rynku. Podczas Seminarium rozmawiamy o znaczeniu i marginalizacji rynków, o ich historii, cechach i wędrówkach, wreszcie o ich domniemanej przyszłości. Tłem dyskusji pozostaje mapa warszawskich rynków.
W Seminarium wzięli udział w roli eksperckiej:
dr Łukasz Bukowiecki – kulturoznawca, socjolog kultury, historyk muzealnictwa. Adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członek Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW i Pracowni Studiów Miejskich IKP UW, wykładowca na studiach miejskich UW. Zajmuje się badaniami kulturowej historii muzeów w perspektywie ochrony dziedzictwa kulturowego, praktyk pamięci społecznej i cyrkulacji miejskich wyobrażeń. Za rozprawę doktorską otrzymał wyróżnienie w konkursie Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy za prace dyplomowe z zakresu rozwoju Warszawy (2020), a napisana na podstawie tej rozprawy książka Muzea-preteksty. Niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie (2021) została uznana za najlepszą monografię roku o tematyce pamięcioznawczej w konkursie Polish Memory Studies Group – polskiej grupy regionalnej Memory Studies Association. Współredaktor tomu zbiorowego Miasto na żądanie. Aktywizm – polityki miejskie – doświadczenia (2014), autor książki Czas przeszły zatrzymany. Kulturowa historia skansenów w Szwecji i w Polsce (2015), współautor opracowania naukowego antologii Legend warszawskich wydanej przez Muzeum Warszawy (2016).
Andrzej Sołtan – historyk, varsavianista, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, od 1969 r. związany etatowo z Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, w latach 1995–2013 wicedyrektor ds. merytorycznych. Organizator wystaw, konferencji i sesji varsavianistycznych. Długoletni wykładowca na kursach szkolących przewodników miejskich. Członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego przy Biurze Kultury m.st. Warszawy (2013–2022). Autor ponad 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych dziejom stolicy, współautor m.in. syntez: Warszawa, jej dzieje i kultura (1982) oraz Historia Warszawy (2017). Współredaktor „Almanachu Muzealnego” (1997–2013) i „Rocznika Warszawskiego” (2000–2013) oraz redaktor serii wydawniczej „Biblioteka Warszawska” (2000–2013) wyróżnionej nagrodą Klio.
mgr inż. arch. kraj. Marta Szczepańska – absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Uhonorowana nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy w konkursie na najlepszą pracę dyplomową związaną z Bydgoszczą (2020). Obszarem zainteresowań naukowych jest m.in. zrównoważone kształtowanie współczesnej przestrzeni miejskiej, a także życie społeczne i kulturalne oraz rozwój przestrzenny miast schyłku XIX i początku XX w.
dr Krzysztof Zwierz – historyk, zajmuje się dziejami Warszawy, ze szczególnym upodobaniem XVI i XVII stulecia oraz aspektem napływu do miasta „nowych warszawiaków”. W pracy doktorskiej badał problematykę zwoływanych do Warszawy sejmów i wpływu tego zjawiska na rozwój miasta (1570–1655). Od 2008 roku pracuje w Muzeum (Historycznym m.st.) Warszawy. Jest autorem merytorycznym Gabinetu syren warszawskich na wystawie głównej Muzeum oraz historycznej wystawy stałej w warszawskim Barbakanie. W latach 2018–2019 redaktor naczelny „Almanachu Warszawy” – varsavianistycznego historyczno-muzealniczego rocznika naukowego. Mieszkaniec Kamionka.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie
Relacje z  Seminariów Warszawskich dostępne są na Facebooku Muzeum Warszawy.