Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | „Ty nad poziomy wylatuj”. O Warszawie Marka Ostrowskiego | 14.12.2021

Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskie logotypy

IV Seminarium Warszawskie

“Ty nad poziomy wylatuj”. O Warszawie Marka Ostrowskiego

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 14 grudnia 2021 roku o godz. 18:00 

online na Facebooku Muzeum Warszawy.

Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie poświęcone doktorowi Markowi Ostrowskiemu (1947 – 2019), varsavianiście z olbrzymim zapałem upowszechniającemu wiedzę o mieście (zresztą nie tylko o Warszawie), postaci nietuzinkowej, człowiekowi renesansu, naukowcowi bodaj wyprzedzającemu swoją epokę.
Kim był Marek Ostrowski? Biologiem, przyrodnikiem, badaczem przestrzeni, środowiska i informacji obrazowej, varsavianistą, fotografem i artystą fotografikiem, pasjonatem latania, marzycielem, nauczycielem, wizjonerem, humanistą, mędrcem… Jest to rozmowa o człowieku i jego dorobku prowadzone w gronie osób na różnych polach mu bliskich.
Wśród dzieł Marka Ostrowskiego pamiętamy m.in. cykl wykładów varsavianistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, chyba najpopularniejszy wśród studentów stołecznych uczelni (liczba zgłoszeń sięgała 900!); „Panoramę Warszawy Przełomu Tysiącleci” odsłoniętą w Sylwestra 2000/2001 roku na ścianie Domów Towarowych Centrum – największą na świecie fotograficzną panoramę miasta; autorską naukową koncepcję informacji obrazowej; Akademię Wiedzy o Mieście; sesje naukowe „Tematycznych Panoram Warszawy”; liczne publikacje – w tym „Tryptyk Warszawski” („Spojrzenie Warsa”, „Oblicze Sawy” oraz „Pokolenie Varsovia.pl”).
O Marku Ostrowskim rozmawiali:
dr Michał Chiliński – jeden z ostatnich uczniów dr Marka Ostrowskiego, przez wiele lat dzielący z nim pokój na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje w Laboratorium Informacji Obrazowej (Wydział Biologii), będącym ideową kontynuacją jednostki stworzonej przez bohatera spotkania. Chcąc zachować dziedzictwo swojego mentora prowadzi dla studentów zajęcia z Varsavianistyki oraz Informacji Obrazowej. W pracy naukowej poświęca się interdyscyplinarnym badaniom środowiska na styku Fizyki, Biologii i Geografii;
dr Adam Jankiewicz – historyk, prawnik i kulturoznawca, emerytowany pracownik Trybunału Konstytucyjnego, badacz i autor prac z zakresu historii ustroju, konstytucjonalizmu i prawa konstytucyjnego, ochrony dziedzictwa i krajobrazu kulturowego, przestrzeni kulturowej, rozwoju przestrzennego, analiz i studiów historyczno-konserwatorskich, historyczno-urbanistycznych, regionalistyki i dziejów kartografii, w szczególności kartografii warszawskiej. Były pracownik PP Pracownie Konserwacji Zabytków w Warszawie, były członek Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kultury przy MKiDN. Wieloletni współpracownik dr Marka Ostrowskiego w programie studiów varsavianistycznych;
Sylwia Jarosińska-Ostrowska – reprezentująca rodzinę Marka Ostrowskiego;
dr hab. Artur Magnuszewski, prof. ucz. –  kierownik Zakładu Hydrologii na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Zajmuje się modelowaniem hydrodynamicznym rzek i zbiorników wodnych, a także wykorzystaniem obrazów satelitarnych Sentinel 1 i 2 w badaniu zlodzenia rzek i dynamiki procesów korytowych (badania dotyczą dolnej Wisły, a także odcinka Wisły warszawskiej). Współpracuje z Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN i Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, współpracownik dr. Marka Ostrowskiego w programie studiów varsavianistycznych.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy