Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Dźwięki miasta. Jak, kiedy i gdzie brzmi Warszawa | 23.01.2024

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XXX Seminarium Warszawskie

Dźwięki miasta. Jak, kiedy i gdzie brzmi Warszawa

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 23 stycznia 2024 roku o godz. 18:00

w Bibliotece Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

📍wstęp wolny

Dyskusję prowadził dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Rejestracja transmisji online Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy pod linkiemDźwięki miasta. Jak, kiedy i gdzie brzmi Warszawa

Seminarium warszawskie poświęcone dyskusji o warszawskich dźwiękach w oczywistych i nieoczywistych kontekstach.
Rozmawiamy o dźwiękach, które tworzą szczególny krajobraz Warszawy. Ukrytych w szumie metra, dzwonku tramwaju, stukocie końskich kopyt o bruk, zmiękczeniu pierwszej sylaby Kiercelaka, mandolinie Grzesiuka… Ledwo słyszalnych, uciążliwych i łagodzących. Gromadzących się w różnorodnych strefach i sferach. Dźwiękach wyjątkowych i globalnie zwyczajnych. Przypadkowych i wymyślonych, starych i nowych, stałych i chwilowych. 
W Seminarium udział wzięli w roli eksperckiej:
dr Bartosz Barański – geograf, planista przestrzenny oraz wiolonczelista. W pracy badawczej prowadzonej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego łączył zainteresowania varsavianistyczne, urbanistyczne oraz muzyczne. Jego dorobek naukowy dotyczy m.in. polifoniczności Warszawy, muzycznych zasobów turystycznych Warszawy, związków między architekturą, urbanistyką i muzyką, postrzegania zabudowy wysokościowej. Uzyskał stopień doktora nauk społecznych w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej na podstawie pracy doktorskiej o percepcji warszawskich drapaczy chmur zrealizowanej w Katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego WGiSR UW. Za działalność naukową otrzymał m.in. nagrodę główną i wyróżnienie w dwóch edycjach konkursu Prezydenta m.st. Warszawy, nagrodę główną w konkursie tygodnia „Polityka”, nagrodę główną w konkursie Instytutu Metropolitalnego w Gdańsku oraz wyróżnienie w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich. Ukończył klasę wiolonczeli w szkole muzycznej II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Dodatkowo grał na fortepianie i harfie. Pracuje w Narodowym Centrum Kultury w Dziale Badań i Analiz.
dr Marta Michalska – bada dźwięki w przeszłości, pisze, czasem śpiewa. Jest członkinią międzynarodowej sieci badawczej Song Studies Network, studiowała w Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Historii UW. Obecnie pracuje w Centrum Archiwistyki Społecznej, gdzie komunikuje i promuje działania oddolnych inicjatyw zorientowanych na zapisywanie przeszłości. W 2023 roku jej praca doktorska została wyróżniona nagrodą „Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej” i wkrótce ukaże się jako książka pt. Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta. Wybrane elementy fonosfery Warszawy na przełomie XIX i XX wieku. Nie ma swojego ulubionego dźwięku, ale lubi, kiedy inni odkrywają własne.
Małgorzata Romanowska – badaczka, aktywistka, fotografka i projektantka doświadczeń użytkownika zainteresowana tematyką miejską. Niedawno obroniła swoją pracę doktorską w dyscyplinie geografii pod tytułem Dźwięk w krajobrazie Warszawy, w której zajmowała się relacją dźwięku i krajobrazu w mieście. Zawodowo współpracuje przy zainicjowanym przez siebie projekcie badawczo-rozwojowym Greencoin, mającym na celu rozwój zrównoważonej alternatywnej waluty w Gdańsku. Współpracuje (lub współpracowała) ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto (obecnie), Centrum Wielokulturowym w Warszawie, Stowarzyszeniem FILMFORUM, Fundacją na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Inicjatorka Warsaw Soundscape Project oraz Grochów Kapitalny.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się w badaniach i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon III)
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy