Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | 1313 – co to znaczy dla Warszawy? | 17.10.2023

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XXV Seminarium Warszawskie

1313 – co to znaczy dla Warszawy? 

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 17 października 2023 roku o godz. 18:00

w Bibliotece Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Filmowa rejestracja Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy
pod linkiem1313 – co to znaczy dla Warszawy? 

710 lat… Tyle lat liczy najstarszy zachowany dokument dotyczący Warszawy. Wystawił go 23 kwietnia 1313 roku książę Siemowit II, starszy syn księcia Bolesława II, za którego rządów zdaniem większości badaczy została lokowana Warszawa. Dość okrągła rocznica to dobra okazja do dyskusji o znaczeniu historycznych dat w życiu współczesnego miasta, o datach dla Warszawy ważnych, o jej początkach…
W tle – trochę na przekór powadze historycznej dyskusji – rysuje się inna konotacja liczby 1313, jakże bardzo warszawska! To przecież numer boczny najbardziej znanej warszawskiej taksówki, bohaterki serialu „Zmiennicy”. Może więc warto wyprowadzić dyskusję szerzej, w sferę warszawskich liczb.
W Seminarium wzięli udział w roli eksperckiej:
prof. dr hab. Tomasz Jasiński – historyk, Kierownik Zakładu Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W prowadzonych badaniach koncentruje się wokół mediewistyki i źródłoznawstwa, a zwłaszcza dziejów historiografii średniowiecznej, rocznikarstwa i dyplomatyki. Ostatnio do zainteresowań naukowych należą: łacińska Kunstprosa oraz poezja starożytna i średniowieczna, ze szczególnym uwzględnieniem VI-XII w. w 2001 roku opublikował ważną z punktu widzenia dziejów Warszawy książkę Wokół początków Warszawy.
dr Anna Salina – adiunktka w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, od roku 2012 kieruje Zespołem Słownika Historyczno-Geograficznego Mazowsza i Podlasia w Średniowieczu, od 2022 roku wchodzi w skład Varsavianistycznego Zespołu Badawczego. Zainteresowaniami badawczymi obejmuje dzieje Mazowsza w średniowieczu i epoce nowożytnej, edytorstwo źródeł historycznych, geografia historyczna, genealogia wsparta genetyką.
dr hab. Marek Słoń – historyk, specjalizujący się w badaniach nad średniowiecznym miastem i religijnością oraz w geografii historycznej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1993-2021 związany z Instytutem Historii PAN, obecnie pracuje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Di najważniejszych swych publikacji zalicza Szpitale średniowiecznego Wrocławia (2000), Miasta podwójne i wielokrotne w średniowiecznej Europie (2011) oraz Ziemie polskie Korony w drugiej połowie XVI wieku (2021, red.)
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.

Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon III)
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy