Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Rozmowa o podziemiach Pałacu Kazimierzowskiego z prof. Elżbietą Wichrowską, dyrektor CBKW UW | Audycja EUREKA| Polskie Radio

Fragmenty architektoniczne odkryte podczas badań podziemi Pałacu Kazimierzowskiego.

Kategoria: Media o CBKWUW, Popularyzacja

Rozmowa z prof. Elżbietą Wichrowską, dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego w audycji EUREKA, na antenie Polskiego Radia.

Pałac Kazimierzowski. Jakie tajemnice skrywają jego piwnice?

Pałac Kazimierzowski to budynek o długiej historii, a jego piwnice to unikatowa tkanka architektoniczna. Budynek powstał na początku XVII w. jako rezydencja królewska, a po 150 latach – decyzją króla Stanisława Augusta – został przeznaczony na siedzibę Szkoły Rycerskiej. – Najprawdopodobniej to najstarsze podziemia pałacowe w Warszawie – mówi prof. Ewa Wichrowska, Dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

Podziemia zawsze kojarzyły się z tajemnicami. Okazuje się, że w jednym z otworów znajdującym się pod dawnymi komnatami królowej Ludwiki Marii Gonzagi ujawniono przestrzenie mogące być dojściem do klatki drugiej wieży. – Na razie działamy w ograniczonym zakresie ponieważ czekamy na kolejne zgody. Nie można niczego przyspieszyć – podsumowuje prof. Wichrowska.

Audycja miała premierę 29.09.2023 r.

🎙Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji na kanale YouTube w oknie poniżej.

🎧Audycja dostępna jest także na stronie POLSKIEGO RADIA pod linkiem → Pałac Kazimierzowski. Jakie tajemnice skrywją jego piwnice