Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Opakowania drobnych radości. O warszawskich zabawkach-niezabawkach | 22.03.2022

Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskie logotypy

Seminarium Warszawskie

Opakowania drobnych radości. O warszawskich zabawkach-niezabawkach

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 22 marca 2022 roku o godz. 18:00

w Bibliotece Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Filmowa rejestracja Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy pod linkiem → Opakowania drobnych radości. O warszawskich zabawkach-niezabawkach

Chociaż w programie Seminariów Warszawskich dawno już zaplanowaliśmy dyskusję o „opakowaniach drobnych radości”, to – jak ostatnio przekonują wojenne tygodnie – owe drobne radości są bezwzględnie potrzebne zwłaszcza w czasach tragicznych i trudnych. Stają się czasem namiastkami normalności albo jej zamiennikami, są nadspodziewanie przydatne, okazują się wsparciem w próbach odnalezienia się w bolesnej rzeczywistości. W naszej seminaryjnej dyskusji nie rezygnujemy więc z zaplanowanego tematu, nadając mu jednak w wielu miejscach inny wymiar, reinterpretując często znaczenie opakowań. Poruszamy wątki dotyczące samej formy opakowań i zabawek oraz jej zmienności, wątki związane z długowiecznością niektórych zabawek-niezabawek i trwałością zawartych w nich opowieści, wątki oscylujące wokół ich roli i programu ideowego oraz odbiorców.
W rozmowie – toczącej się również w kontekście trwającej w Muzeum Warszawskiej Pragi wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” – wzięli udział:
Jolanta Wiśniewska – absolwentka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego; starszy kustosz Muzeum Warszawy; autorka wystaw i publikacji z zakresu historii miasta i jego mieszkańców; prowadząca m.in. w oddziale Muzeum Warszawskiej Pragi projekt „Prawobrzeżni”; współkuratorka wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.Lena Wicherkiewicz – historyczka sztuki, kuratorka wystaw; od 2016 roku pracująca w Muzeum Warszawy na stanowisku adiunkta w Dziale Badań nad Historią Warszawy i Zbiorami; opiekunka kolekcji opakowań firmowych i przedmiotów reklamowych oraz współautorka Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich na wystawie głównej Muzeum Warszawy; współkuratorka wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.
dr Paweł Jasiewicz – wykładowca na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Wydziale Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego; dawny student Politechniki Koszalińskiej i Buckinghamshire New University w High Wycombe (Wielkiej Brytania); stypendysta Seinajoki Politechnik (Finlandia, 2005), gdzie zaprojektował swoje pierwsze meble do kawiarni w Nikkarikeskus Center; współpracownik takich podmiotów, jak Ikea, Narrogin Joinery, Greenpeace Polska, Vini Design, Paged, Yes, Meden in Med, Amica, Tatrzański Park Narodowy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie; założyciel i współtwórca studia projektowego Kompott (2009–2011); obecnie prowadzący studio projektowe „Pracownia Jasiewicz”.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy