Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie
Seminarium Warszawskie
Opakowania drobnych radości. O warszawskich zabawkach-niezabawkach
Organizatorzy:
Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy
Spotkanie odbyło się 22 marca 2022 roku o godz. 18:00
w Bibliotece Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.
Chociaż w programie Seminariów Warszawskich dawno już zaplanowaliśmy dyskusję o „opakowaniach drobnych radości”, to – jak ostatnio przekonują wojenne tygodnie – owe drobne radości są bezwzględnie potrzebne zwłaszcza w czasach tragicznych i trudnych. Stają się czasem namiastkami normalności albo jej zamiennikami, są nadspodziewanie przydatne, okazują się wsparciem w próbach odnalezienia się w bolesnej rzeczywistości. W naszej seminaryjnej dyskusji nie rezygnujemy więc z zaplanowanego tematu, nadając mu jednak w wielu miejscach inny wymiar, reinterpretując często znaczenie opakowań. Poruszamy wątki dotyczące samej formy opakowań i zabawek oraz jej zmienności, wątki związane z długowiecznością niektórych zabawek-niezabawek i trwałością zawartych w nich opowieści, wątki oscylujące wokół ich roli i programu ideowego oraz odbiorców.
W rozmowie – toczącej się również w kontekście trwającej w Muzeum Warszawskiej Pragi wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” – wzięli udział:
Jolanta Wiśniewska – absolwentka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego; starszy kustosz Muzeum Warszawy; autorka wystaw i publikacji z zakresu historii miasta i jego mieszkańców; prowadząca m.in. w oddziale Muzeum Warszawskiej Pragi projekt „Prawobrzeżni”; współkuratorka wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.Lena Wicherkiewicz – historyczka sztuki, kuratorka wystaw; od 2016 roku pracująca w Muzeum Warszawy na stanowisku adiunkta w Dziale Badań nad Historią Warszawy i Zbiorami; opiekunka kolekcji opakowań firmowych i przedmiotów reklamowych oraz współautorka Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich na wystawie głównej Muzeum Warszawy; współkuratorka wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.
dr Paweł Jasiewicz – wykładowca na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Wydziale Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego; dawny student Politechniki Koszalińskiej i Buckinghamshire New University w High Wycombe (Wielkiej Brytania); stypendysta Seinajoki Politechnik (Finlandia, 2005), gdzie zaprojektował swoje pierwsze meble do kawiarni w Nikkarikeskus Center; współpracownik takich podmiotów, jak Ikea, Narrogin Joinery, Greenpeace Polska, Vini Design, Paged, Yes, Meden in Med, Amica, Tatrzański Park Narodowy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie; założyciel i współtwórca studia projektowego Kompott (2009–2011); obecnie prowadzący studio projektowe „Pracownia Jasiewicz”.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Udostępnij: