Uniwersytet Warszawy | Jak zmierzyć nowe izotopy, czyli o eksperymentach w fizyce jądrowej.

Kategoria: Uniwersytet Warszawy, Wykład
Zapraszamy na wykład z cyklu
Uniwersytet Warszawy
wykład dr hab. Agnieszki Krogul, prof. UW
Jak zmierzyć nowe izotopy, czyli o eksperymentach w fizyce jądrowej.
Organizatorzy
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych
Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego
wykład odbędzie się w środę, 27 marca 2024 r. o godz. 17:00
w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i na uniwersyteckim kanale You Tube
WSTĘP WOLNY
📺 Transmisja online i rejestracja wykładu dostępne będą na kanale YT Uniwersytetu Warszawskiego pod linkiem → Jak zmierzyć nowe izotopy, czyli o eksperymentach w fizyce jądrowej.
Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywa fizyka jądrowa w naszym codziennym życiu, przekraczając granice medycyny nuklearnej, sztuki i energetyki jądrowej. Podczas wykładu „Jak zmierzyć nowe izotopy, czyli o eksperymentach w fizyce jądrowej”, przeniesiemy się w samo serce nauki, do laboratorium CERN. Tam zgłębimy tajemnice produkcji nowych izotopów i odkryjemy, jakie niesamowite możliwości kryją się w tych eksperymentach. Ta niezwykła podróż zakończy się ekscytującym przeglądem zastosowań tych odkryć – od medycyny, poprzez sztukę, aż po potencjał energetyki jądrowej.
Dr hab. Agnieszka Korgul, prof. UW jest związana z Wydziałem Fizyki UW, gdzie pracuje jako fizyk jądrowy. Posiada bogate doświadczenie
w badaniach nad nowymi izotopami oraz ich zastosowaniami w medycynie nuklearnej i energetyce jądrowej. Współpracuje z takimi ośrodkami laboratoryjnymi jak CERN (Szwajcaria), Grenoble (Francja), Orsay (Francja), GSI (Niemcy), ORNL (USA), MSU (USA), RIKEN (Japonia), NCBJ (Polska).
📍Wykłady z cyklu Uniwersytet Warszawy dostępne są pod linkiem: Uniwersytet Warszawy