Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | „Zbudujemy nowy dom…”. Warszawski rynek mieszkaniowy

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XXXIII Seminarium Warszawskie

„Zbudujemy nowy dom…”. Warszawski rynek mieszkaniowy

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 5 marca 2024 roku o godz. 18:30

na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego,

📍wstęp wolny

Dyskusję prowadził dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Rejestracja transmisji online Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy pod linkiem“Zbudujemy nowy dom…”. Warszwski rynek mieszkaniowy

Mieszkać po warszawsku – wczoraj i dzisiaj… Czy Warszawa jest dobrym miastem do mieszkania – w porównaniu z innymi polskimi i zagranicznymi miastami? W naszym mieście sporo się wznosi budynków mieszkalnych – ale dla kogo się dzisiaj przede wszystkim buduje? Ile jest mieszkań (aktualnie użytkowanych / dostępnych na rynku) w Warszawie – a ilu brakuje? Którzy deweloperzy czynią warszawski rynek mieszkaniowy prospołecznym, prokrajobrazowym i/lub proekologicznym? Innymi słowy: czy dzisiaj wolno budować kompleksy mieszkaniowe bez szkół, przychodni, usług, parków…? Czy znamy dzielnicowe i osiedlowe preferencje mieszkaniowe w Warszawie? Uzupełniamy tę sekwencję pytań o dwa inne, chyba nie mniej istotne: czy współcześnie prawo do mieszkania jest prawem, czy raczej przywilejem? – oraz – co oznacza dzisiaj w Warszawie godne mieszkanie? I wreszcie: czy Warszawiacy mieszkają tylko w mieszkaniach lub dom(k)ach, zatem: jakie inne jeszcze miejsca służą niektórym z nas za lokum? Tym i pokrewnym zagadnieniom poświęciliśmy nasze Seminarium Warszawskie.

W Seminarium udział wzięli:
prof. dr hab. Marek Bryx
reprezentujący Szkołę Główną Handlową w Warszawie, wybitny znawca polityki mieszkaniowej, rynku nieruchomości i metod finansowania inwestycji, w tym zwłaszcza mieszkaniowych. Autor książek i artykułów m.in. Rynek nieruchomości – system i finansowanie (2006), Finansowanie inwestycji mieszkaniowych (2001), a także z zakresu rewitalizacji i innowacji w miastach. Za swoje publikacje otrzymał trzy nagrody Ministra Budownictwa. W latach 2000–2012 kierownik serii wydawniczej Nieruchomości (Poltext), a w latach 2001–2003 prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz wiceminister infrastruktury. Jego ostatnią książką jest Mieszkanie dostępne w zrównoważonym mieście (2022, Wyd. CeDeWu).
dr Magdalena Fuhrmann
geografka społeczno-ekonomiczna, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim w Katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim na obszarach miejskich, w szczególności na przestrzennych i aprzestrzennych czynnikach kształtujących warunki i jakość życia – w tym na obszarach mieszkaniowych.
Specjalizuje się w analizach statystycznych, jest autorką analiz i opracowań dla samorządowych jednostek terytorialnych, ekspertką merytoryczną w projektach unijnych realizowanych na rzecz administracji, przemysłu oraz firm konsultingowych, współtwórczynią programów rewitalizacji gmin, miejskich projektów infrastrukturalnych oraz w zakresie polityki mieszkaniowej.
dr Sylweriusz M. Królak
adwokat, dyplomata i wykładowca akademicki. Wielokrotnie zasiadał w składzie Rady Unii Europejskiej (JHA). Przewodniczył delegacji oraz był generalnym sprawozdawcą podczas rozpatrywania przez Komitet przeciwko Dyskryminacji Rasowej ONZ w Genewie XV i XVI okresowego sprawozdania z realizacji przez Polskę postanowień Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Był również głównym polskim sprawozdawcą podczas rozpatrywania przez Komitet Praw Człowieka ONZ w Genewie V okresowego sprawozdania z realizacji przez Polskę postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Reprezentował Polskę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Brał udział w pracach legislacyjnych nad instrumentami prawnymi Unii Europejskiej stanowionymi przez Radę i Parlament Europejski. W latach 2005–2015 sędzia Trybunału Stanu RP. Prezes Fundacji Praw Obywatelskich. Działalność adwokacką prowadzi w Kancelarii Królak i Wspólnicy. Autor publikacji z zakresu praw człowieka, prawa europejskiego oraz prawa konstytucyjnego.
dr Justyna Orchowska
socjolożka i adiunktka w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół socjologii miasta i mieszkalnictwa, klas społecznych i stratyfikacji oraz jakościowych metod badań. Jest autorką i współautorką raportów i artykułów naukowych, jak również monografii pt. Białe Plamy. Mieszkańcy Warszawy o usługach publicznych (2022, Wyd. Nauk. Scholar) i wieloautorskiego opracowania Pamiętniki Pandemii (2022, Wyd. Krytyki Politycznej). Pełniła rolę kierowniczki i członkini zespołu w kilku projektach badawczych finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki, Uniwersytet Warszawski czy program ESPON. Realizowała projekty o charakterze eksperckim i ewaluacyjnym zlecane m.in. przez Parlament Europejski, Urząd m.st. Warszawy oraz organizacje pozarządowe. Od 2014 r. związana z warszawskim trzecim sektorem oraz ruchami miejskimi.

Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się w badaniach i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.

Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon III)

Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy