Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie
XXIV Seminarium Warszawskie
W poszukiwaniu korzeni miasta. Warszawa Jerzego Kasprzyckiego
Organizatorzy:
Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy
Spotkanie odbyło się 19 grudnia 2023 roku o godz. 18:30
w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32
📍wstęp wolny
Dyskusję prowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.
Już po raz trzeci ostatnie w roku Seminarium poświęcamy dyskusji wspomnieniowej o nieobecnych już wśród nas varsavianistach. Tym razem bohaterem spotkania jest Jerzy Kasprzycki. Warszawy, jaka była i o jakiej czytamy w felietonach i książkach Jerzego Kasprzyckiego – nie ma. Odeszła i wciąż odchodzi, ustępując miejsca miastu tyle niepodobnemu do żegnanego, co łudząco je przypominającemu. Kim był autor warszawskich pożegnań? I z jaką Warszawą się żegnał? Kto był jego poprzednikiem, a kto uczniem? Czy teksty Kasprzyckiego są nadal aktualne? Ale też – a może przede wszystkim – jak pamiętamy Jerzego Kasprzyckiego i jego twórczość skoncentrowaną na Warszawie.
W Seminarium udział wzięli w roli eksperckiej:
Hanna Dzielińska/Hanka Warszawianka – dziennikarka i publicystka, varsavianistka, italianistka i historyczka sztuki. Reżyser filmów dokumentalnych i reportaży historycznych, autorka artykułów nt. dziedzictwa historycznego i artystycznego Warszawy, serii spacerowników o żydowskiej Warszawie, przewodników dla dzieci, scenariuszy podcastów o rzeźbie architektonicznej Warszawy, pomysłodawczyni konferencji „Historyczne place Warszawy. Plac Teatralny”, członkini Zespołu ds. Historycznych Pracowni Artystycznych przy Prezydencie Miasta Warszawy, laureatka nagród w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Gdzie jest Muzeum Niepodległości” i w konkursie na upamiętnienie Wielkiej Synagogi. Autorka Historycznego Kalendarza Mokotowskiego, Ilustrowanego Kalendarza Warszawskiego, Paszportu Ursynowskiego i Warszawskiego Kalendarza Ilustrowanego oraz serii spacerowników po Mokotowie i Ursynowie. Prowadzi spacery, gry miejskie oraz imprezy integracyjne oparte na historii i architekturze Warszawy.
dr Tomasz M. Lerski – doktor nauk humanistycznych, varsavianista, historyk kultury, dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymał Nagrodę Varsavianistyczną (prezydenta miasta) za książkę Syrena Record − pierwsza polska wytwórnia fonograficzna 1904−1939 Poland’s first recording company (2004). W 2007 opublikował Encyklopedię Kultury Polskiej XX wieku. Muzyka – Teatr – Film, w 2015 Warszawę Marii Dąbrowskiej (PIW), a w 2016 – Warszawa Antoniego Słonimskiego (PIW). Autor haseł dla Polskiego Słownika Biograficznego. Publikował w „Kurierze Polskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Expressie Wieczornym”, „Życiu Codziennym”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Ruchu Muzycznym” i „Jazz Forum”. Jest członkiem Społecznego Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK, Towarzystwa Miłośników Łazienek Królewskich, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Towarzystwa Przyjaciół Falenicy.
Jerzy S. Majewski – historyk sztuki, krytyk współczesnej architektury, varsavianista, dziennikarz. Pisze o dziejach Warszawy, jej zabytkach, architekturze i ludziach. Obecnie związany z miesięcznikiem „Stolica”. Od kilku lat współpracuje z fundacją Hereditas. Przez blisko ćwierć wieku na łamach „Gazety Stołecznej” publikował cykl „Warszawa Nieodbudowana”, zebranych potem w sześciotomowe wydanie książkowe. Współautor serii warszawskich „Spacerowników” oraz kilkudziesięciu książek, głównie o tematyce warszawskiej. Członek Zespołu ds. niematerialnego dziedzictwa Warszawy. Od 1995 r. stale współpracuje z miesięcznikiem „Architektura-Murator”. Prowadzi blog „miastarytm.pl” poświęcony dziejom Warszawy, architekturze miast polskich i obcych oraz sztuce. W latach 2019–2021 współpracował z telewizją Canal+ opowiadając przed kamerą o krajobrazie kulturowym polskich miast w serialu dokumentalnym „Miasta Rytm”.
Tomasz Markiewicz – dziennikarz, historyk, publicysta. Zajmuje się historią Warszawy XIX i XX wieku. Autor opracowań monograficznych w wydaniach zbiorowych: m.in. Historyczne centrum Warszawy (1998), Wielka księga Warszawy (2001), Zbudować Warszawę piękną… O nowy krajobraz stolicy [1944-1956] (2003), W połowie drogi. Warszawa między Paryżem a Kijowem (2006) oraz albumu fotografii Andrzeja Zborskiego Między Bagatelą a Zgodą (2010), a także wystaw z dziedziny kultury materialnej, architektury, ochrony zabytków i dziejów Warszawy, m.in. Powrót miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro (2006). Współautor książek Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku (2010), Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952 (2011), John Vachon. Trzy razy Polska (2014). W 1993 roku zainicjował z Jerzym S. Majewskim pierwszy cykl felietonów Warszawa nieodbudowana w „Gazecie Wyborczej”, zebranym w książce Warszawa nieodbudowana (1998). Przewodniczący Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się w badaniach i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Udostępnij: