Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | „U spągu palimpsestu Warszawy”

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Aktualności, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XLII Seminarium Warszawskie

„U spągu palimpsestu Warszawy”

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

3 grudnia 2024 roku o godz. 18:00

Kino Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter. Wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).

📍wstęp wolny

Prowadzący: dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Transmisja online Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy„U spągu palimpsestu Warszawy”

Przeszłość miasta była przez ponad 700 lat jego istnienia „nadpisywana” kolejnymi miejscami, historiami i znaczeniami – następnymi historycznymi warstwami. W ten sposób powstał warszawski palimpsest.

Seminaryjna rozmowa prowadzi nas przez pytania o to, co było głębiej i głębiej, co znajduje się w kolejnych warstwach dziejów, co leży u spągu, czyli na samym dnie warszawskiej historii. Sięgamy w głąb zdarzeń, w głąb historii, w głąb Warszawy. Poznajemy perspektywę geologiczną, archeologiczną, historyczną, konserwatorską i architektoniczną. Zapraszamy na wielogłosową opowieść o odkrywaniu miasta.

W Seminarium biorą udział:

Ewa Nekanda-Trepka
architekt, absolwentka studiów architektonicznych w Krakowie i Białymstoku oraz studiów podyplomowych w zakresie badań zabytków architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego. Całe życie zawodowe związana z szeroko pojętą ochroną dziedzictwa. Pracowała w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków w Białej Podlaskiej, w zespole ekspertów Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawie, jako rzeczoznawca ministra kultury. Współpracowała z miejską pracownią urbanistyczną m. st. Warszawy, a także pracowniami rozsianymi po całym kraju. Była stołecznym konserwatorem zabytków, tworząc biuro realizujące zadania związane z ochroną i opieką nad zabytkami, inicjując projekty dotyczące porządkowania przestrzeni publicznych, zarządzania obszarami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznanymi za Pomniki Historii oraz realizowała projekty związane z konserwacją zabytków nieruchomych i ruchomych. W latach 2012–2020 była dyrektorką Muzeum Warszawy. Obecnie jest emerytem i powróciła do wykonywania opracowań i ekspertyz oraz działalności społecznej w organizacjach pozarządowych, związanych z zabytkami oraz muzealnictwem. Odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Honorową Odznaką za Zasługi dla Warszawy oraz Środkowoeuropejską Nagrodą im. Jožego Plečnika za całokształt działalności architektonicznej.

Zbigniew Polak 
archeolog, absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, emerytowany pracownik Muzeum Warszawy. Uczestnik i kierownik prac wykopaliskowych na wielu stanowiskach archeologicznych w Polsce (m.in. Pułtusk, Płock, Kołobrzeg, Gdańsk, Warszawa) i za granicą (Egipt, Niemcy, Libia, Czarnogóra). Autor bądź współautor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Zainteresowaniami badawczymi obejmuje metodykę badań archeologicznych, archeologię miast i budownictwo średniowieczne.

prof. dr hab. Barbara Woronko
wykładowca na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania koncentrują się na geologii i stratygrafii osadów czwartorzędowych, środowisku eolicznym, glacjalnym i peryglacjalnym, mikromorfologii powierzchni ziaren kwarcowych frakcji piaszczystej i pylastej analizowanej zarówno w binokularze, jak i skaningowym mikroskopie elektronowym (SEM), wietrzeniu w skali mikro i makro oraz geoarcheologii, czyli zapisie w osadach działalności człowieka i jego wpływie na najbliższe otoczenie. Jest autorem i współautorem ponad 120 naukowych publikacji. Badania prowadziła w wielu regionach świata, w tym Armenii, Egipcie, Sudanie, Omanie, Maroku, Senegalu, Tunezji, Portugalii, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii, Ukrainie, Białorusi i Czechach.

dr Krzysztof Zwierz
historyk, zajmuje się dziejami Warszawy, ze szczególnym upodobaniem do XVI i XVII stulecia oraz napływu do miasta „nowych warszawiaków”. W pracy doktorskiej badał problematykę zwoływanych do Warszawy sejmów i wpływu tego zjawiska na rozwój miasta (1570–1655). Od 2008 roku pracuje w Muzeum (Historycznym m.st.) Warszawy. Jest autorem merytorycznym Gabinetu syren warszawskich na wystawie głównej Muzeum oraz historycznej wystawy stałej w warszawskim Barbakanie. W latach 2018–2019 redaktor naczelny „Almanachu Warszawy” – varsavianistycznego historyczno-muzealniczego rocznika naukowego. Wykładowca na podyplomowych studiach varsavianistycznych Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszkaniec Kamionka.

Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. To spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – z udziałem specjalistek i specjalistów zajmujących się w swoich badaniach Warszawą.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon IV)

Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy