Seminarium Warszawskie | „Maszynopis w archiwum KBDW”. Warszawa Hanny Szwankowskiej
Kategoria: Aktualności, Popularyzacja, Seminarium Warszawskie
XLIII Seminarium Warszawskie
„Maszynopis w archiwum KBDW”. Warszawa Hanny Szwankowskiej
Organizatorzy:
Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy
17 grudnia 2024 roku o godz. 18:00
Biblioteka Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, I piętro, wejście główne od Rynku)
📍wstęp wolny
Prowadzący: dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.
Transmisja online Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy → „Maszynopis w archiwum KBDW”. Warszawa Hanny Szwankowskiej.
Tym razem wspomnimy dorobek i życie Hanny Szwankowskiej (1919–2012), warszawianki i historyczki, varsavianistki – Tej z grona największych.
Warszawa była treścią Jej badań od początku przygody z nauką, magisterium uzyskała przedkładając pracę Kroniki Bolesława Prusa jako źródło do historii Warszawy. Pracę zawodową rozpoczęła w Archiwum Miejskim. Pracowała w redakcjach warszawskich i varsavianistycznych czasopism (m.in. „Skarpa Warszawska” i „Stolica”). Związana była z Instytutem Badań Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Komisją Badań Dawnej Warszawy, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Towarzystwem Miłośników Historii, współtworzyła Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, aktywnie pracowała w Zespole Nazewnictwa Miejskiego…
Jej przejście na emeryturę było aktem formalnym, który nie przerwał intensywnej pracy naukowej i społecznej Pani Hanny Szwankowskiej, badaczki bez której nie sposób wyobrazić sobie dzisiaj zgłębianie dziejów naszego miasta.
W Seminarium biorą udział:
Henryk Rutkowski
historyk, rocznik 1929. Emerytowany pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i nieprzerwanie jego współpracownik. Zainteresowaniami naukowymi obejmuje historię kartografii, geografię historyczną ziem polskich, historię Polski od XII do XVIII wieku, w szczególności dzieje miast. Wieloletni współpracownik Hanny Szwankowskiej. Jego mistrzem był profesor Stanisław Herbst. W Instytucie Historii PAN został zatrudniony w pierwszym roku istnienia placówki (1953). Od początku aż po emeryturę (1996) pracował w Zakładzie Atlasu Historycznego. Jest aktywnym członkiem Komisji Geografii Historycznej, Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie (oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego), Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu po stronie solidarnościowo-opozycyjnej, był członkiem Rady Placówek Naukowych PAN. Autor licznych publikacji naukowych, w tym dotyczących historii Warszawy. Ich wielość i najwyższej rangi walory naukowe odwodzą od próby przedstawienia ich wyboru.
Andrzej Sołtan
historyk, varsavianista, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, od 1969 r. związany etatowo z Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, w latach 1995–2013 jego wicedyrektor ds. merytorycznych. Organizator wystaw, konferencji i sesji varsavianistycznych. Długoletni wykładowca na kursach szkolących przewodników miejskich, były przewodniczący i członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego (m.st. Warszawy). Autor ponad 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych dziejom stolicy, współautor m.in. syntez: Warszawa, jej dzieje i kultura (1982) oraz Historia Warszawy (2017). Współredaktor „Almanachu Muzealnego” (1997–2013) i „Rocznika Warszawskiego” (2000–2013) oraz redaktor serii wydawniczej „Biblioteka Warszawska” (2000–2013) – wyróżnionej nagrodą Klio. Jego współpraca i znajomość z Hanną Szwankowską sięgała jej działalności w Komisji Badań Dawnej Warszawy.
dr hab. Bartosz Kaliski, prof. IH PAN
zatrudniony w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (w Zakładzie Badań nad Dziejami Polski po 1945 roku); członek redakcji „Kwartalnika Historycznego”; kieruje Varsavianistycznym Zespołem Badawczym w IH PAN (aktualnie z braku finansowania – zespół jest w stanie hibernacji). Obszar zainteresowań: historia polityczna Polski w XX wieku (zwłaszcza opozycji demokratycznej w czasach PRL), zjawiska cudowne w religijności ludowej, relacje polsko-czeskie w XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem „ambasadora wzajemnego zrozumienia” dziennikarza Jiřího Lederera); współuczestnik kilku edycji źródłowych (dzienników Jerzego Zawieyskiego, Wiktora Woroszylskiego, zapisków Hanny Świdy-Ziemby). Ostatnio wydał książkę Messengers of the Free Word. Paris – Prague – Warsaw, 1968–1971 (Berlin 2020) oraz opracował tom Jan Józef Lipski. Umysł niepodległy. Autobiografia odczytana (Warszawa 2022). Przygotowuje dla IH PAN tom zbiorowy studiów źródłoznawczo-bibliograficznych o Warszawie.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. To spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – z udziałem specjalistek i specjalistów zajmujących się w swoich badaniach Warszawą.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon IV)
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na Facebooku Muzeum Warszawy