Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Czy warszawskie upamiętnienia upamiętniają? | 07.11.2023

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XXVI Seminarium Warszawskie

Czy warszawskie upamiętnienia upamiętniają? 

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 7 listopada 2023 roku o godz. 18:30

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 30, I piętro, sala 111

📍wstęp wolny

Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Filmowa rejestracja Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum WarszawyCzy warszawskie upamiętnienia upamiętniają?

Warszawa to zarówno miejsce naszej teraźniejszości i przyszłości, jak i miejsce pamięci. Owa pamięć jest pieczętowana gmachami, pomnikami, muralami, nazwami, wydarzeniami, książkami… Pamiętamy na różne sposoby, tak jak rozmaicie uzewnętrzniamy pamięć. Dla kogo wszelako upamiętniamy – dla samych przywołanych bohaterów, dla potomnych czy może raczej dla siebie? Upamiętniamy lokalnie i centralnie, skromnie i wyzywająco, prywatnie i publicznie – zawsze inaczej czy przeważnie podobnie? A może otaczające nas miasto jest upamiętnieniami przeładowane? Czy wręcz przeciwnie – jest jeszcze puste pod tym względem? To niektóre z wątków dyskusji, które pragniemy poruszyć na najbliższym Seminarium Warszawskim poświęconym stołecznym upamiętnieniom.
W Seminarium wzięli udział w roli eksperckiej:
Michał Krasucki – historyk sztuki, varsavianista. Od 2015 r. pracuje w Urzędzie m.st. Warszawy, najpierw jak zastępca, a od 2016 r. jako Stołeczny Konserwator Zabytków. W ramach pracy zawodowej pełni szereg funkcji związanych z warszawskim dziedzictwem, m.in. przewodniczy obradom Zespołu ds. Warszawskich Pracowni Historycznych i Zespołu ds. Pomników i Upamiętnień. Od 2021 r. pełnomocnik prezydenta miasta ds. UNESCO. W ostatnich latach koordynator regionalny Sekretariatu OWHC (Organizacja Miast UNESCO) na Europę Środkowo-Wschodnią. Inicjator licznych przedsięwzięć związanych z popularyzacją oraz ochroną warszawskich zabytków (np. Festiwal Otwarte Mieszkania, interwencje w sprawie inwestycji dotyczących zabytków), swego czasu prezes oddziału warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, dawny pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, autor licznych publikacji z zakresu historii architektury XIX i XX w. i dziedzictwa architektonicznego Warszawy z tego okresu, m.in. takich jak „Warszawskie dziedzictwo postindustrialne” czy „ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”.
prof. dr hab. Marcin Kula – historyk (magisterium 1965), a z wykształcenia i chęci widzenia świata również socjolog (magisterium 1967). Od 2019 r. członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Do przejścia na emeryturę był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, ale w różnych okresach bądź równolegle pracował też w innych instytucjach – Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, Akademii Leona Koźmińskiego i Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Badawczo zajmował się historią Ameryki Łacińskiej, najnowszą historią Polski, migracjami i mniejszościami narodowymi, także socjologią historyczną. Przyglądając się roli myślenia o historii w społeczeństwach oraz na podstawie własnego doświadczenia zawodowego, nie akceptuje „polityki historycznej”. Wolałby minimalizować udział polityków i urzędników w kształtowaniu wizji dziejów. Chce szerokich dyskusji publicznych o historii, ale bez traktowania jej przez kogokolwiek – zwłaszcza przez rządzących – instrumentalnie, jako oręża czy narzędzia dowartościowania własnej grupy.
Aleksandra Sołtan-Lipska – historyczka, kieruje Działem Badań nad Warszawą i Zbiorami w Muzeum Warszawy. Autorka i redaktorka opracowań dot. dziejów Warszawy i Mazowsza. Zajmuje się historią Warszawy XIX w. oraz dziejami warszawskiego rzemiosła artystycznego ze szczególnym uwzględnieniem brązownictwa, grawerstwa i medalierstwa. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje również wokół zagadnień szkolnictwa, oświaty i związków uniwersyteckich Warszawy i Mazowsza z Akademią Krakowską i zagranicznymi uniwersytetami w XVI–XVII w. Członkini zespołu Wystawy Głównej w Muzeum Warszawy. Kuratorka będących jej częścią Gabinetu medali, Gabinetu miniatur pomników warszawskich, Gabinetu brązów warszawskich oraz Gabinetu galanterii patriotycznej. Kuratorka wystaw o tematyce warszawskiej, m.in. stałej i czasowej wystawy przygotowanych na Otwarcie Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli (2022). Zastępczyni redaktora półrocznika „Kronika Warszawy”, członkini kilku stowarzyszeń warszawskich oraz miejskiego Zespołu ds. pomników i upamiętnień.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się w badaniach i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.

Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon III)
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy