Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Miejskie węzły narracyjne. Gdzie, jak i dlaczego opowiadać o Warszawie? | 17.05.2022

Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskie logotypy

 X Seminarium Warszawskie

Miejskie węzły narracyjne. Gdzie, jak i dlaczego opowiadać o Warszawie?

Organizatorzy: Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego
oraz  
Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 17 maja 2022 roku ogodz. 18:00

w Bibliotece Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Filmowa rejestracja Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawypod linkiem → Miejskie węzły narracyjne. Gdzie, jak i dlaczego opowiadać o Warszawie?

Dyskusja podczas X Seminarium Warszawskiego dotyczy opowieści o Warszawie. Opowieści różnorodnych, snutych w prasie, radiu, telewizji, w internecie, przy stole i na spacerze. Namysł o tym, co opowiadać o Warszawie, gdzie, jak, komu i po co, a także – kto powinien opowiadać o mieście – przedstawią przedstawiciele świata nauki i praktyki. Zderzamy perspektywę uniwersytecką, prasową, książkową i internetową, doświadczenia instytucjonalne i społeczne.
W rozmowie biorą udział goście o wyjątkowym doświadczeniu i wyrazistych pomysłach na miejskie opowieści. Do dyskusji zaprosiliśmy trzech narratorów:
Jerzy S. Majewski – historyk sztuki, krytyk współczesnej architektury, varsavianista, dziennikarz. Pisze o dziejach Warszawy, jej zabytkach, architekturze i ludziach. Obecnie związany z miesięcznikiem „Stolica”. W latach 1993–2015 na łamach „Gazety Stołecznej” publikował cykl „Warszawa Nieodbudowana”. Kilkaset artykułów z tego cyklu zostało zebranych w sześciu tomach wydań książkowych. Jest też współautorem serii warszawskich „Spacerowników” oraz kilkudziesięciu różnych książek poświęconych głównie tematyce warszawskiej. Od wielu lat współpracuje z miesięcznikiem „Architektura-Murator”, pisząc recenzje architektoniczne. Prowadzi własny blog „miastarytm.pl” poświęcony dziejom Warszawy, architekturze oraz sztuce. W latach 2019–2021 współpracował z telewizją Canal+, pisząc scenariusze i opowiadając o polskich miastach w serialu dokumentalnym „Miasta Rytm”.
Ryszard Mączewski – absolwent Szkoły Głównej Handlowej (kierunek Finanse i Bankowość). Założyciel portalu „www.warszawa1939.pl” (2001) i fundator Fundacji „Warszawa1939.pl” (2006). Autor książek Warszawa między wojnami – opowieść o życiu stolicy 1918–1939, Warszawa, której nie ma oraz artykułów przybliżających historię Warszawy w czasopismach „Stolica” i „Skarpa Warszawska”. Autor i współautor licznych prezentacji o tematyce varsavianistycznej. Współorganizator Varsavianistycznych Mistrzostw Amatorów „Retroring”, konsultant historyczny przy filmach Miasto ruin, Przelot nad zdobytym miastem, Początek, Powstanie Warszawskie. Konsultant oraz współautor wystaw zdjęć dawnej Warszawy w Domu Spotkań z Historią, Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego i innych. Członek zespołu tworzącego Park Miniatur Województwa Mazowieckiego. Specjalista w Dziale Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego.
dr hab. Igor Piotrowski – kulturoznawca, teolog. Adiunkt w Zakładzie Historii Kultury w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca Pracowni Studiów Miejskich (od roku 2017 jej kierownik). Autor licznych tekstów poświęconych przestrzennym przygodom kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przypadku Warszawy, publikowanych m.in. w „Autoportrecie”, „Kulturze Popularnej”, „Kulturze Współczesnej”, „Tekstach Drugich”. Autor książki Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (2007). Współorganizator cyklu konferencji „Humanistyczne perspektywy badania miasta” (2009–2018). Uczestnik grantów, m.in „Ekspozycje nowoczesności. Wystawy krajowe i tematyczne na ziemiach polskich w latach 1821–1929 a doświadczanie procesów modernizacyjnych”, „Kulturoznawstwo polskie. Historia i dziedzictwo dyscypliny”, „Literaturoznawstwo architektoniczne”, „Topo-Grafie: miasto, mapa, literatura” (współautor i współredaktor serii książek „Topo-Grafie”). Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz Komitetu Głównego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy