Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Eklektyzm warszawski. Czy stolica ma własny styl architektoniczny? | 21.12.2021

Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskie logotypy

Seminarium Warszawskie

Eklektyzm warszawski. Czy stolica ma własny styl architektoniczny?

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się online 21 grudnia 2021 roku o godz. 18:00 

Dyskusję poprowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Seminarium odbyło się online na Facebooku Muzeum Warszawy.

Próba oceny warszawskiej architektury towarzyszy nam na co dzień, jest niezbywalna tak, jak niezbywalne są dzieła architektów posadowione w przestrzeni miejskiej. Głosem w tej dyskusji – może porządkującym nasze oceny, a może skłaniającym nas do dalszego namysłu – są seminaryjne wystąpienia i rozmowa trzech specjalistów spoglądających na warszawską architekturę z różnych perspektyw i poprzez zdecydowanie odmienne doświadczenia. Dyskusja o warszawskim eklektyzmie toczy się wokół pytań m.in. o istnienie lokalnego stylu architektonicznego czy o architektoniczną spójność miasta.
Którego budynku w Warszawie nam żal, że został zburzony lub rozebrany, a którego żal, że w ogóle powstał? Przedmiotem dyskursu jest też problem granic wolności architekta i jego odpowiedzialności wobec miejsca i jego przeszłości, a w konsekwencji wobec użytkowników miasta.
Prelegentami byli:
dr hab. prof. ucz. Tadeusz Bernatowicz – profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, historyk sztuki, członek Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS-Polska, ekspert UNESCO ds. wpisów na Listę Światowego Dziedzictwa, wieloletni członek Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Wspólnego dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN, członek Rady Naukowej Zamku Królewskiego, członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego Warszawy, autor dokumentacji historyczno-konserwatorskich dla rekonstrukcji pałacu Jabłonowskich i kościoła Kanoniczek przy pl. Teatralnym w Warszawie oraz pałacu Saskiego.
prof. dr hab. inż arch. Konrad Kucza-Kuczyński – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, nauczyciel akademicki (od 1980 roku), promotor 230 dyplomów oraz 15 doktoratów. Członek PAU, KAiU PAN. Autor realizacji mieszkaniowych, szkół wyższych, obiektów sakralnych. Laureat 40 nagród i wyróżnień w konkursach. Autor wystaw architektury i grafiki oraz 250 publikacji, w tym książek – m.in. „Czwarty wymiar architektury miasta”, „Zawód-architekt, o etyce zawodowej i moralności architektury”, „Widzialne Niewidzialnego – nowe kościoły warszawskie”, „Twórcy i dzieła Warszawskiej Szkoły Architektury 1915-2015” czy „Domy świata”.
Grzegorz Piątek – badacz i krytyk architektury, pisarz, z wykształcenia architekt. Autor książek m.in. Najlepsze miasto świata (2020) oraz Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy (2021).
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się badaniami i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na Facebooku Muzeum Warszawy