🎹Warszawskie adresy jazzowe Andrzeja Trzaskowskiego

Spotkanie "Warszawskie adresy jazzowe Andrzeja Trzaskowskiego". Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

Spotkanie “Warszawskie adresy jazzowe Andrzeja Trzaskowskiego”. Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

To był naprawdę niezwykły wieczór – tylko jazz, Warszawa i Andrzej Trzaskowski.

17 czerwca w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego usłyszeliśmy pasjonującą opowieść o pionierze i jednym z najważniejszych muzyków polskiego jazzu, legendarnym pianiście, kompozytorze i dyrygencie oraz o jego warszawskich adresach.
“Warszawskie adresy jazzowe Andrzeja Trzaskowskiego” to drugie spotkanie z cyklu “Twórcy warszawskiej kultury. Ocalić od zapomnienia…”
, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

⭐️ Głównym gościem naszego spotkania był Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, syn znakomitego jazzmana.

🎤 Spotkanie poprowadzili: prof. Elżbieta Wichrowska, dyrektorka Centrum Badań nad Kulturą Warszawy i Hirek Wrona historyk popkultury, krytyk muzyczny, nauczyciel akademicki, kolekcjoner płytowy, który zaprezentował publiczności płyty z nagraniami Andrzeja Trzaskowskiego, w tym prawdziwe białe kruki.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in. prof. Alojzy Z. Nowak – rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Zygmunt Lalak – prorektor Uniwersytetu Warzszawskiego ds. badań, Robert Grey – kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Mikłaszewicz – kwestor Uniwersytetu Warszawskiego, Tomasz Bratek – wiceprezydent m.st. Warszawy, prof. Błażej Ostoja Lniski – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (przewodniczący Rady CBKW UW), Michał Leszczyński – kanclerz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz licznie przybyli przedstawiciele społeczności akademickiej UW.

O znaczeniu i dokonaniach genialnego jazzmana opowiedzieli także (podczas rozmów zarejestrowanych specjalnie na potrzeby naszego wydarzenia) prof. Piotr Kostrzewa – kierownik Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Chopin University Big Band), Tomasz Tłuczkiewicz – krytyk i wieloletni dyrektor Festiwalu Jazz Jamboree oraz Adam Domagała – autor bloga „Z Dżezem Lżej”.

Podczas części muzycznej spotkania publiczność zasłuchała się w dźwiękach utworów jazzowych Andrzeja Trzaskowskiego w wykonaniu:

🎹 Mateusza Kaszuby – jednego z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie, laureata wielu nagród (m. in. Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka festiwalu Jazz nad Odrą 2024, I. miejsca na 22. i 23. Bielskiej Zadymce Jazzowej, Nagrody specjalnej na Jazz Juniors, I miejsca na Tarnów Jazz Contest, Grand Prix School &Jazz Festival, II. miejsca na Młoda Nadzieja Jazzu Novum Jazz Festival)

oraz

🎙zaprzyjaźnionej z Centrum Badań nad Kulturą Warszawy reprezentacji Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Martyna Bąk, Magda Filipek, Matylda Podkaminer-Ligaj i Jędrzej Lepieszko. Chór, przy akompaniamencie Mateusza Kaszuby, wykonał niezapomniany utwór autorstwa Andrzeja Trzaskowskiego z filmu „W każdą pogodę” (reż. Andrzej Zakrzewski).

📸 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

🔎 Zachęcamy do śledzenia informacji na naszym Facebooku i Instagramie.

❗️Niebawem zaprosimy Państwa na kolejne spotkania cyklu “Twórcy warszawskiej kultury. Ocalić od zapomnienia”.

🎥 Filmowy zapis spotkania dostępny na kanale YT Centrum Badań nad Kulturą Warszawy pod linkiem: Warszawskie adresy jazzowe Andrzeja Trzaskowskiego.

fot. Mirosław Kaźmierczak i Jan Bielikowski

Galeria 1

Galeria 2

Dziękujemy firmie YAMAHA za udostępnienie fortepianu na potrzeby naszego wydarzenia.