Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Platforma edukacyjna CBKW UW “Z polskim po Warszawie” i aplikacja “Graj w polski”.

PLATFORMA i APLIKACJA CBKWUW

Kategoria: Platforma i aplikacja CBKWUW

Platforma CBKWUW

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na platformę edukacyjną Z POLSKIM PO WARSZAWIE.

Ważną częścią projektu jest pierwsza w Polsce mobilna aplikacja językowo-przewodnicka  GRAJ W POLSKI.

Cykl filmów i materiałów audio „Wymowa polska w teorii i praktyce”, gry, nagrania legend warszawskich, ćwiczenia „Z językiem polskim przez Warszawie”, datowniki w języku polskim i ukraińskim, a także podręczniki i pierwsza w Polsce językowo-przewodnicka aplikacja edukacyjna łącząca naukę języka polskiego z poznawaniem historii i kultury Warszawy, to narzędzia edukacyjne platformy Z POLSKIM PO WARSZAWIE stworzonej przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego. Platforma dostępna jest bezpłatnie pod adresem:platforma.cbkw.uw.edu.pl

Platforma Z POLSKIM PO WARSZAWIE prezentuje działalność edukacyjną i popularyzacyjną oraz osiągnięcia Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego (CBKW UW). Podstawą realizacji platformy był projekt badawczo – wdrożeniowy Nauka języka polskiego dla cudzoziemców w perspektywie cywilizacji europejskiej oraz historii i współczesności Warszawy realizowany od połowy 2022 roku przez CBKW UW na zlecenie władz Miasta Stołecznego Warszawy i dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.

Aplikacja GRAJ W POLSKI łączy kompetencje edukacyjne, glottodydaktyczne, historyczno-kulturowe oraz przewodnickie wykorzystując jednocześnie narzędzia gamifikacji (gry). Nauka języka ściśle powiązana z wędrówką po ulicach Warszawy przeradza się w atrakcyjną zabawę, zdobywanie punktów i nagród. Poznawanie języka polskiego, pokonywanie kolejnych progów trudności językowych wiąże się bezpośrednio z poznawaniem Warszawy, jej symboli, zabytków historycznych. Poznawanie Warszawy to jednocześnie poznawanie historii i kultury Polski.

Aplikacja działa w trybie stacjonarnym i miejskim. Zaplanowane zostały dwie wersje jej wykorzystania: glottodydaktyczno-turystyczna (poznawanie języka i poznawanie Warszawy) oraz historyczno-turystyczna (przewodnicka – w trakcie rozbudowy: wędrówka po miejscach historii, kultury i gastronomii).

Koncepcję ćwiczeń językowych opracowała Dorota Paszyńska, która odpowiada także za koordynację nagrań. Autorką opracowania historyczno-kulturowego jest prof. Elżbieta Wichrowska.

Platforma Z POLSKIM PO WARSZAWIE i aplikacja GRAJ W POLSKI powstały z myślą o osobach chcących uczyć się języka polskiego i jednocześnie poznawać szeroki kontekst historyczny, literacki, kulturowy i geograficzny związany z Warszawą, a więc kontekst lokalny miasta, w którym funkcjonuje osoba ucząca się języka polskiego. 

Zależało nam by wypracowane narzędzia edukacyjne i ich treści były ze sobą skorelowane tematycznie, a tematem je wiążącym stała się właśnie Warszawa, jej zabytki i miejsca nowoczesne, które wpisały się w kulturową mapę stolicy Polski, a także jej legendy oraz jej dawna i współczesna historia.

Nadal rozwijamy zarówno platformę jak i aplikację rozbudowując ich zawartość o kolejne atrakcyjne treści edukacyjne z zakresu historii i kultury Warszawy.

Platforma dostępna jest bezpłatnie na komputerach i urządzeniach mobilnych w zasięgu sieci internetowej pod adresem platforma.cbkw.uw.edu.pl

Aplikację mobilną GRAJ W POLSKI można uruchomić skanując QR Code, który znajdujący się na platformie, lub klikając link: APLIKACJA GRAJ W POLSKI

 

 

 

 

 

Nauka języka polskiego dla cudzoziemców w perspektywie cywilizacji europejskiej oraz historii i współczesności Warszawy