Miejsca. Narracje nieoczywiste | Szmul, Judyta i Cmentarz Żydowski na Bródnie | 07.04.2022
Kategoria: Miejsca. Narracje nieoczywiste, Popularyzacja
Cyl spotkań
Miejsca. Narracje nieoczywiste.
Szmul, Judyta i Cmentarz Żydowski na Bródnie
W ramach wielopłaszczyznowej działalności Centrum Badań Nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego realizuje cykl spotkań “Miejsca. Narracje nieoczywiste”.
Spotakanie Szmul, Judyta i Cmentarz Żydowski na Bródnie odbyło się 7 kwietnia 2022 roku, o godz. 17:00 na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (Szkoła Główna), przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 2.10
Miejsca. Narracje nieoczywiste to cykl poświęcony ważnym, intrygującym, symbolicznym miejscom Warszawy, ale także pracom archeologów, konserwatorów, architektów, innych badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego (i nie tylko…) podejmowanym na terenie Warszawy. Rozmawiamy o tym, co z tych badań wynika; o narracjach nieoczywistych tych miejsc.
Rozpoczynamy od miejsca szczególnego dla warszawskiej Pragi i dla Warszawy, od miejsca słabo rozpoznanego, pomijanego, w jakimś sensie pokrzywdzonego; od żydowskiego cmentarza na Bródnie, od historii jego założycieli, Szmula i Judyty Zbytkowerów i ich związków z Pragą i relacji z prowadzonych od pewnego czasu na terenie tego cmentarza badań archeologicznych.
Spotkanie poprowadził Mikołaj Madurowicz (Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW), udział wezmą Elżbieta Wichrowska (dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW) oraz prowadzący badania na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie: Szymon Lenarczyk, Magdalena Sugalska, Marcin Wagner (Wydział Archeologii UW).
Spotkanie było transmitowane na kanale YouTube Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapraszamy do obejrzenia rejestracji spotkania ⬇️
W tej podróży po cmentarzu i w czasie wzięli udział oprócz prowadzących badania m. in. dyrektor Cmentarza Remigiusz Sosnowski, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski, rektor UW Alojzy Nowak, dziekan Wydziału Archeologii Bartosz Kontny, stołeczny konserwator Michał Krasucki, dyrektor Centrum Badań nad Kultura Warszawy UW Elżbieta Wichrowska, a także przedstawiciele rodziny i Fundacji Nissenbaumów.
Spotkanie obyło się w ramach cyklu “Miejsca. Narracje nieoczywiste”.