Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Projekt | Warszawskie tablice

Kategoria: Projekt, Warszawskie tablice

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy
rozpoczyna realizację projektu pod nazwą Tablice.

To umowne pojęcie obejmuje tablice na murach i budynkach miasta, napisy i znaki o charakterze historycznym, napisy na chodnikach dokumentujące dawny przebieg warszawskich ulic, pomniki, popiersia i płaskorzeźby, murale, słowem wszystko, co tekstem, znakiem graficznym, ikoną, monumentem dokumentuje przeszłość polityczną, naukową i kulturalną Warszawy. W pierwszej kolejności zajmujemy się „tablicami” w otwartej przestrzeni miasta a więc tymi, które są na placach i ulicach. Planujemy następnie dokumentowanie „tablic” w przestrzeni o ograniczonej dostępności (cmentarze, kościoły), kolejnym zadaniem będzie dotarcie do „tablic” w przestrzeni zamkniętej i sporadycznie udostępnianej (sejm, budynki rządowe itp.) nie zrezygnujemy z próby dotarcia do tablic w przestrzeni zamkniętej (ambasady, rezydencje prywatne).

Każdy „rekord” wprowadzany do systemu składał się będzie z fotografii „tablicy”, fotografii budynku na którym się znajduje, transkrypcji napisu, komentarza historycznego, adresu pocztowego i „adresu” współrzędnych geograficznych. Odpowiedni system informatyczny pozwoli odbiorcy na dowolne segregowanie, na wybór poprzez takie kategorie jak: miejsce, postać, której „tablica” jest poświęcona, jak wydarzenie historyczne, które dokumentuje, i jeśli będzie to możliwe także poprzez kategorię „autor tablicy”, „rok powstania tablicy”, itp.

W pierwszej kolejności wprowadzimy do odpowiedniej zakładki strony internetowej Centrum „tablice” osi stanisławowskiej, od Belwederu po Plac Zamkowy. W ciągu ulic: Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście znajduje się blisko sto „tablic”, zakładamy, że jest ich w mieście około tysiąca. Odrębnym problemem pozostaje odnalezienie i zidentyfikowanie „tablic” zapomnianych, prawie niewidocznych, często nieczytelnych i tu liczyć będziemy na współpracę z mieszkańcami Warszawy, na podpowiedź, gdzie taka „tablica” się znajduje.

Projekt ten może stać się w nieodległej przyszłości wzorem dla ogromnej a niezwykle ważnej idei opisu i internetowego udostępnienia  tysięcy „tablic” dokumentujących naszą przeszłość, „tablic”  rozsianych po całym kraju.