Uniwersytet Warszawy | „Z życia przepięknej płci” Obraz kobiety w karykaturze dwudziestolecia międzywojennego | 27.04.2023

Kategoria: Uniwersytet Warszawy, Wykład

Uniwersytet Warszawy

wykład dr. Piotra Kułaka

„Z życia przepięknej płci”. Obraz kobiety w karykaturze dwudziestolecia międzywojennego

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego
Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych

wykład odbył się 27 kwietnia 2023 r. o godz. 17:00
w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich

Rejestracja wykładu dostępna jest na kanale YT Uniwersytetu Warszawskiego pod linkiem Z życia przepięknej płci”. Obraz kobiety w karykaturze dwudziestolecia międzywojennego.

Abstrakt wykładu:

Przedmiot rozważań stanowią polskie rysunki satyryczne poświęcone kobietom i ich życiu, publikowane w wybranych czasopismach satyryczno-humorystycznych w latach 1918-1939. Celem wykładu jest wskazanie, że satyra rysunkowa jako sztuka zaangażowana, będąca specyficzną formą publicystyki, komentowała także wydarzenia z życia codziennego i, jako medium silnie osadzone w ówczesnych realiach społecznych, tworzyła rodzaj specyficznej kroniki poświęconej zmianom zachodzącym w życiu kobiet. Podczas wykładu podjęte zostaną próby:

1. spojrzenia na kobiety dwudziestolecia międzywojennego oczami ówczesnych rysowników i redaktorów pism;
  2. wydobycia z krzywego zwierciadła karykatury prawdziwych spostrzeżeń, postaw i stosunku do kobiet w tym okresie.

Materiał źródłowy zaprezentowany zostanie w oparciu o tematyczny podział rysunków na prace dotyczące życia rodzinnego, zawodowego, publicznego, prywatnego i intymnego kobiet.
Rysunki zaprezentowane będą na tle przemian historycznych, jak również w kontekście ówczesnej publicystyki i innych tekstów kultury, między innymi filmów, literatury popularnej, utworów kabaretowych oraz zagranicznych rysunków satyryczno-humorystycznych.

Dr Piotr Kułak – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego UW.
Kustosz dyplomowany w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Członek ICOM. Autor wystaw, katalogów i artykułów poświęconych rysunkowi satyrycznemu, karykaturze i grafice użytkowej.
Redaktor tomu Ciało w karykaturze, karykatura ciała w sztuce oraz autor monografii Nić porozumienia. Ilustracje w książkach serii „Biblioteka Jednorożca”.

Wykłady z cyklu Uniwersytet Warszawy dostępne są pod linkiem: Wykłady z cyklu Uniwersytet Warszawy