Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | W poszukiwaniu formy. Życie codzienne Warszawy lat 70.

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XXXVII Seminarium Warszawskie

W poszukiwaniu formy. Życie codzienne Warszawy lat 70.

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 21 maja 2024 roku o godz. 18:00

w Kinie Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter).

📍wstęp wolny

Dyskusję prowadził dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Rejestracja transmisji online Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum WarszawyW poszukiwaniu formy. Życie codzienne Warszawy lat 70.

Seminarium Warszawskie poświęcone codzienności warszawskiej z lat 70. XX wieku. Wracamy do wątku zainaugurowanego w poprzednich sezonach Seminarium, gdy rozmawialiśmy o warszawskich latach 50. i 60. Teraz pragniemy się zastanowić m.in. nad wizualną obecnością dekady lat 70. w przestrzeni stolicy, rozważyć, czy opresyjność systemu państwowego uprzestrzenniała się w naszym mieście? Kim były, kim byli Warszawianki i Warszawiacy w owym dziesięcioleciu? Które wtedy miejsca i wydarzenia okazały się ważne dla Warszawy? Jakie oglądano filmy, czytano książki, śpiewano piosenki? Z którą dziedziną stołecznego życia codziennego mocowano się mozolnie, a która wydawała się najłatwiejsza? Jak wyglądał dzień powszedni w Warszawie lat 70.? Wreszcie – czy był to czas siermiężności czy raczej skromności? Czy codzienna Warszawa sprzed pół wieku jakkolwiek przypomina współczesną, a jak bardzo jest od niej różna?

W Seminarium udział wzięli:

dr Dariusz Bartoszewicz
główny specjalista w Wydziale Dialogu Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. W zespole m.in. współorganizuje coroczną edycję Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Oprowadza po Warszawie i najlepszych realizacjach architektonicznych. Od 1986 r. współpracował z miesięcznikiem „Architektura”, w 1991 r. pracował w redakcji tego miesięcznika. Publikował w wielu różnych gazetach. W latach 1993–2016 był dziennikarzem i redaktorem stołecznej „Gazety Wyborczej”. Jest współautorem dwóch tomów Spacerowników Warszawskich i Spacerownika po Centrum Nauki Kopernik oraz autorem Warszawskiego przewodnika wiślanego.

dr Hanna Faryna-Paszkiewicz
doktor historii sztuki, absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, do 2009 r. adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (kierownik Pracowni Bibliografii Sztuki Polskiej), równocześnie w latach 2003–2022 wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka m.in. trzech książek o architekturze Saskiej Kępy, tomu esejów o sztuce dwudziestolecia (Geometria wyobraźni), współautorka Atlasu zabytków architektury w Polsce, albumu Warszawskie gorseciki zanikające (wraz z córką Zuzanną), licznych artykułów i recenzji. Współpracowniczka „Architektury” i „Skarpy Warszawskiej”, członkini rady programowej „Kroniki Warszawy”. Autorka biografii Marii Morskiej i Marii Jehanne Wielopolskiej oraz aktorów: Jana Kobuszewskiego i Mieczysława Czechowicza.

dr hab. Mirosław Pęczak, prof. UW
kulturoznawca, publicysta tygodnika „Polityka”. Kieruje Zakładem Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami uczestnictwa w kulturze, teorią i analizą kultury popularnej oraz problematyką subkultur i kultur środowiskowych. Opublikował m.in. książki pt. Mały słownik subkultur młodzieżowych (1992), Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja (2013), Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego (2014), Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r. (2021).

Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się w badaniach i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.

Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon III)

Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy