Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Taki mamy klimat… w Warszawie

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XXXIX Seminarium Warszawskie
Otwarcie sezonu IV 

Taki mamy klimat… w Warszawie

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

8 października 2024 roku o godz. 18:00

Kino Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter. Wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).

📍wstęp wolny

Prowadzący: dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Filmowy zapis transmisji online Seminarium dostępny jest na Facebooku Muzeum WarszawyTaki mamy klimat… w Warszawie

Może zrobić się chłodno już jutro
Lub pojutrze a może za tydzień
Trzeba będzie wyjąć z kufra futro
Nie ma rady jesień, jesień idzie.

Tak napisał w jednym ze swych utworów Andrzej Waligórski. Sporo lat później pewna pani minister powiedziała klasyczne już: „Sorry, taki mamy klimat…”

Temat pogody to temat uniwersalny i zdawałoby się neutralny konwersacyjnie, chociaż ostatnie dziesięciolecia przekonują, że początkowe grzeczności komunikacyjne o pogodzie stają się często zalążkiem pogłębionej dyskusji, a nierzadko doprowadzić mogą do różnicy zdań…

Warszawskie pogody i niepogody od zawsze wpisane wydają się w refleksję o stolicy, ale uświadomić sobie warto m.in. na czym właściwie polegają metody badania klimatu miasta, co determinuje klimat Warszawy i czy ona sama jest klasyczną „miejską wyspą ciepła”? Z jakimi ekstremami przychodzi czy przychodziło nam się tutaj mierzyć? Czy są istotne różnice między dzielnicami pod kątem topoklimatu? Czy Warszawa jest miastem bardziej deszczowym, czy słonecznym w skali roku – a jak to było kiedyś? jaki jest wpływ mieszkańców miasta na jego klimat – i vice versa? Czy i jak dokładnie umiemy prognozować pogodę w Warszawie? Gdzie się znajdują i jak wyglądają warszawskie miejsca obserwacji meteorologicznych? Czy w toponimii stolicy klimat dał się utrwalić i czy dlatego ulica Chłodna bywała lub jest po prostu chłodna, a Ciepła – ciepła?

Nad tymi zagadnieniami pochylimy się podczas najbliższego Seminarium. Bohaterami rozmowy będą: temperatura, deszcz, śnieg, grad, chmury, wiatr, nasłonecznienie… I może dowiemy się też, czy naprawdę Trzeba będzie wyjąć z kufra futro już zaraz po naszym Seminarium.

W Seminarium biorą udział:

prof. dr hab. Krzysztof Błażejczyk
geograf-klimatolog. Emerytowany profesor Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na bioklimatologii człowieka (wpływu różnych cech klimatu na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz umieralność i zachorowalność) oraz na klimacie obszarów miejskich, rekreacyjnych i uzdrowiskowych. Autor badań dotyczących wpływu zmian klimatu na funkcjonowanie organizmu człowieka i wybrane dziedziny życia społecznego i gospodarczego. Jest autorem/współautorem kilkunastu książek o tematyce bioklimatycznej i miejskiej. Pracował w wielu zespołach międzynarodowych, rozwiązując zagadnienie miejskiej wyspy ciepła, wpływu klimatu na umieralność w Europie czy też wpływu czynników radiacyjnych na cykl dobowy organizmu człowieka. Wspólnie z ekspertami z 18 krajów europejskich opracował uniwersalny wskaźnik obciążeń cieplnych UTCI. Jest także ekspertem Agencji ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej.

dr Bożena Kicińska, prof. ucz. 
doktor nauk o Ziemi, klimatolog zajmujący się przede wszystkim zanieczyszczeniem powietrza oraz klimatem miasta. Od początku pracy zawodowej związana z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie Kierownik Pracowni Edukacji Geograficznej. Dydaktyk geografii, koordynator współpracy WGSR UW z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Popularyzator wiedzy o klimacie w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami i uczniami wielu szkół w Polsce. Kierownik lub współkierownik projektów edukacyjnych przybliżających geograficzne rozumienie świata (2018–2019 w ramach działań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w latach 2022–2024 w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa”).

dr hab. Magdalena Kuchcik, prof. IGiPZ PAN
geograf, klimatolog (doktor habilitowany nauk o Ziemi w zakresie geografii), profesor w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Kierowniczka Zakładu Badań Klimatu. Jej badania naukowe dotyczą wpływu pogody i klimatu na człowieka, klimatu lokalnego (w szczególności miejscowości uzdrowiskowych) oraz klimatu miasta. Rozwinęła i nadzoruje sieć monitoringu warunków termiczno-wilgotnościowych aglomeracji Warszawy. W ramach projektów naukowych prowadziła m.in. analizy: miejskiej wyspy ciepła w zależności od typu zagospodarowania przestrzeni, klimatu parków i ich wpływu tereny otaczające, wykorzystania rozwiązań opartych na przyrodzie w adaptacji miasta do zmiany klimatu. Członkini Zarządu Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej. Autorka i współautorka wielu monografii i artykułów naukowych publikowanych m.in. w „International Journal of Biometeorology”, „Urban Climate”, „Sustainable Cities and Society” i „Geographia Polonica”.

Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. To spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – z udziałem specjalistek i specjalistów zajmujących się w swoich badaniach Warszawą.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon IV)

Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy