Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Na miejscu czy na wynos, czyli o kuchni warszawskiej

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Aktualności, Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XLI Seminarium Warszawskie

Na miejscu czy na wynos, czyli o kuchni warszawskiej

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

19 listopada 2024 roku o godz. 18:00

Kino Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter. Wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).

📍wstęp wolny

Prowadzący: dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Transmisji online Seminarium dostępna będzie na Facebooku Muzeum WarszawyNa miejscu czy na wynos. czyli o kuchni warszawskiej.

Kuchnia warszawska, kuchnia w Warszawie, kuchnie w Warszawie…
W czasie seminaryjnej dyskusji zderzamy perspektywę badawczo-wystawienniczą (rozmawiamy w czasie i w pobliżu trwającej wystawy „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”) z perspektywą praktyczną.

Rozmawiamy o cechach, inspiracjach i źródłach warszawskiej kuchni, o potrawach – ich przygotowaniu i spożywaniu, o produktach, smakach, o zachodzących od średniowiecza kuchennych rewolucjach i ewolucjach, o kuchni domowej i ulicznej, o społecznych aspektach jedzenia, o rzeczach do przygotowania i spożywania posiłków. Ale nie tylko.
W Seminarium biorą udział:

Lena Wicherkiewicz
absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2016 roku pracuje w Muzeum Warszaw, w Dziale Badań nad Historią Warszawy i Zbiorami na stanowisku kustoszki. Współkuratorka Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich na wystawie głównej Muzeum Warszawy. Współautorka wystaw: Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska, Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji oraz Rzeczy do zabawy. Edward Manitous i jego wytwórnia. Opiekunka kolekcji opakowań i przedmiotów reklamowych, plakatów i rysunku współczesnego. W latach 2019-2022 członkini komitetu redakcyjnego „Almanachu Warszawy”, rocznika naukowego wydawanego przez Muzeum Warszawy. Ponadto zajmuje się krytyką artystyczną, jest autorką tekstów do katalogów wystaw. Pracowała w Dziale Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi (2000–2005), współpracowała Królikarnią, Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie (2006–2008), była stałą współpracowniczką pism artystycznych „Exit” (2000–2015), „Format” (2012-2021), „Orońsko”.

Zuzanna Różańska-Tuta 
absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, adiunktka w Dziale Badań nad Historią Warszawy i Zbiorami. Tematem przewodnim jej działań naukowych jest archeologia średniowiecza, a w szczególności badania nad warszawską ceramiką. Uczestniczka wielu badań wykopaliskowych oraz autorka artykułów branżowych. Kuratorka Gabinetu archeologicznego wystawy głównej Muzeum Warszawy. Współkuratorka wystawy Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska.

Olga Potrzuska
warszawianka i przewodniczka po Warszawie. Podczas wycieczek po stolicy wprowadza obcokrajowców w tajniki polskiej kultury kulinarnej, organizuje gry miejskie oraz spacery edukacyjne.

Irena Brzozowa
mistrz kuchni, edukatorka kulinarna i nauczycielka. Kurpianka, która swoje życie zawodowe związała ze stolicą. Obok nieustannego doskonalenia własnych umiejętności kulinarnych, swoją pasją do kuchni dzieli się też z innymi. Edukuje nie tylko młodzież szkolną, ale prowadzi również warsztaty kulinarne.

Seminarium z tematyczną niespodzianką

Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. To spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – z udziałem specjalistek i specjalistów zajmujących się w swoich badaniach Warszawą.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon IV)

Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy