Seminarium Warszawskie | Na miejscu czy na wynos, czyli o kuchni warszawskiej
Kategoria: Aktualności, Popularyzacja, Seminarium Warszawskie
XLI Seminarium Warszawskie
Na miejscu czy na wynos, czyli o kuchni warszawskiej
Organizatorzy:
Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy
19 listopada 2024 roku o godz. 18:00
Kino Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter. Wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).
📍wstęp wolny
Prowadzący: dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.
Transmisji online Seminarium dostępna będzie na Facebooku Muzeum Warszawy → Na miejscu czy na wynos. czyli o kuchni warszawskiej.
Kuchnia warszawska, kuchnia w Warszawie, kuchnie w Warszawie…
W czasie seminaryjnej dyskusji zderzamy perspektywę badawczo-wystawienniczą (rozmawiamy w czasie i w pobliżu trwającej wystawy „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”) z perspektywą praktyczną.
W Seminarium biorą udział:
Lena Wicherkiewicz
absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2016 roku pracuje w Muzeum Warszaw, w Dziale Badań nad Historią Warszawy i Zbiorami na stanowisku kustoszki. Współkuratorka Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich na wystawie głównej Muzeum Warszawy. Współautorka wystaw: Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska, Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji oraz Rzeczy do zabawy. Edward Manitous i jego wytwórnia. Opiekunka kolekcji opakowań i przedmiotów reklamowych, plakatów i rysunku współczesnego. W latach 2019-2022 członkini komitetu redakcyjnego „Almanachu Warszawy”, rocznika naukowego wydawanego przez Muzeum Warszawy. Ponadto zajmuje się krytyką artystyczną, jest autorką tekstów do katalogów wystaw. Pracowała w Dziale Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi (2000–2005), współpracowała Królikarnią, Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie (2006–2008), była stałą współpracowniczką pism artystycznych „Exit” (2000–2015), „Format” (2012-2021), „Orońsko”.
Zuzanna Różańska-Tuta
absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, adiunktka w Dziale Badań nad Historią Warszawy i Zbiorami. Tematem przewodnim jej działań naukowych jest archeologia średniowiecza, a w szczególności badania nad warszawską ceramiką. Uczestniczka wielu badań wykopaliskowych oraz autorka artykułów branżowych. Kuratorka Gabinetu archeologicznego wystawy głównej Muzeum Warszawy. Współkuratorka wystawy Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska.
Olga Potrzuska
warszawianka i przewodniczka po Warszawie. Podczas wycieczek po stolicy wprowadza obcokrajowców w tajniki polskiej kultury kulinarnej, organizuje gry miejskie oraz spacery edukacyjne.
Irena Brzozowa
mistrz kuchni, edukatorka kulinarna i nauczycielka. Kurpianka, która swoje życie zawodowe związała ze stolicą. Obok nieustannego doskonalenia własnych umiejętności kulinarnych, swoją pasją do kuchni dzieli się też z innymi. Edukuje nie tylko młodzież szkolną, ale prowadzi również warsztaty kulinarne.
Seminarium z tematyczną niespodzianką
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. To spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – z udziałem specjalistek i specjalistów zajmujących się w swoich badaniach Warszawą.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon IV)
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na Facebooku Muzeum Warszawy