Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium warszawskie | Kto, skąd, dokąd, z kim, gdzie i kiedy? Demografia Warszawy | 05.12.2023

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XXVIII Seminarium Warszawskie

Kto, skąd, dokąd, z kim, gdzie i kiedy? Demografia Warszawy

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 5 grudnia 2023 roku o godz. 18:00

w sali Biblioteki Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, I piętro – wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).

📍wstęp wolny

Dyskusję prowadzili dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Rejestracja transisji online Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy → Kto, skąd, dokąd, z kim, gdzie i kiedy? Demografia Warszawy

Podczas naszego Seminarium zastanawiamy się m.in. nad cechami demograficznymi społeczności warszawskiej: czy jest to ludność bardziej napływowa czy zasiedziała? czy stolica staje się miastem imigrantów i skąd przybywają nowi mieszkańcy Warszawy? czy jej społeczeństwo starzeje się, a jeśli tak – to czy istnieje jakakolwiek polityka senioralna? wreszcie – kiedy niewarszawianka/niewarszawiak staje się warszawianką/warszawiakiem?
W Seminarium udział wzięli w roli eksperckiej:
dr hab. Paweł Kubicki, prof. SGH – socjolog i ekonomista, specjalizuje się w projektowaniu i realizacji badań społecznych, zarówno o charakterze jakościowym, jak i ilościowym. Autor publikacji poświęconych m.in. problematyce niepełnosprawności, wykluczenia społecznego czy rynku pracy. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami. Kierownik Katedry Polityki Społecznej w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji.
dr hab. Magdalena Łukasiuk – socjolożka, wykłada w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz socjologii ukończyła tez studia z filologii polskiej i podyplomowe studia ekonomiczne. Badawczo zajmuje się socjologią migracji, a także socjologią architektury i socjologią zamieszkiwania. W poprzedniej kadencji była członkinią Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk. Kierowniczka Ośrodka Socjologii Zamieszkiwania, wicekierowniczka Studiów Miejskich na Uniwersytecie Warszawskim.
Tomasz Zegar – zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG). Koordynował projekt badawczy „Trendy rozwojowe Mazowsza” w Mazowieckim Biurze Planowania Regionalnego w Warszawie. Aktywnie uczestniczył w procesie tworzenia krajowego systemu obserwatoriów monitorujących zmiany społeczne i gospodarcze kraju. Współautor wielu publikacji o rewitalizacji, sektorze kreatywnym i obszarze metropolitalnym Warszawy. Przewodniczący warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego.
Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się w badaniach i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.
Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.
Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon III)
Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy