Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium Warszawskie | Czas warszawski | 20.02.2024

Grafika wydarzenia Seminarium Warszawskie

Kategoria: Popularyzacja, Seminarium Warszawskie

LOGOTYPY Seminarium Warszawskie 3 sezon

XXXII Seminarium Warszawskie

Czas warszawski

Organizatorzy:

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy

Spotkanie odbyło się 20 lutego 2024 roku o godz. 18:00

w Bibliotece Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

📍wstęp wolny

Dyskusję prowadził dr Paweł Weszpiński reprezentujący Muzeum Warszawy oraz dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Rejestracja transmisji online Seminarium dostępna jest na Facebooku Muzeum Warszawy pod linkiemCzas warszawski

Warszawa to nie tylko miejsce, ale również czas – pory roku (m.in. słynna wiosna warszawska), daty (m.in. 1313, 1791, 1944), godziny (m.in. 11:15, 17:00), czasowniki (m.in. znamienny warszawski czasownik „śpieszyć się”)… Niekiedy czasowość warszawską wiążemy z dostępnością lub niedostępnością pewnych lokalizacji (zwłaszcza w godzinach szczytu lub w okresach remontu ulic czy placów), nierzadko utyskujemy na lekko traktowaną punktualność stołeczną, często zastanawiamy się nad kategorią czasowości, stojąc na przystanku komunikacji publicznej lub tkwiąc w długim „ogonku” w sklepie bądź przychodni.

Niniejsze Seminarium Warszawskie poświęcone jest przede wszystkim (acz nie tylko) zegarom, czasomierzom, chronometrom obecnym w miejskiej przestrzeni publicznej – na czele z zegarem na wieży Zamku Królewskiego. Przyglądamy się fachowi zegarmistrzowskiemu i znanym firmom warszawskim w tej branży, jak również mechanizmom pozwalającym zegarom ułatwiać nam życie i porządkować nam jego czas.

W Seminarium udział wzięli:
dr hab. inż. Sergiusz Łuczak, prof. PW
dwukrotny Mistrz Polski w modelarstwie samochodowym. Na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera (na specjalności Konstrukcja Urządzeń Precyzyjnych) oraz stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego (w ramach nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn). Od 2004 r. jest zatrudniony na Wydziale Mechatroniki PW – w Zakładzie Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych w Instytucie Mikromechaniki i Fotoniki, od 2018 r. na stanowisku profesora uczelni. Przedmiotem jego zainteresowań jest mechatronika, mechanika precyzyjna, w tym technika zegarowa oraz mikrosystemy. Jest autorem ponad 50 publikacji naukowych, 4 patentów i 8 zgłoszeń patentowych. Był kilkukrotnie nagradzany za działalność naukową i dydaktyczną przez Polską Akademię Nauk, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, którego jest aktywnym członkiem. Za pośrednictwem serwisu YouTube propaguje wiedzę o technice zegarowej.
mgr inż. Władysław Meller
jego zainteresowanie zegarkami i zegarmistrzostwem zrodziło się jeszcze w czasach dziecięcych, gdy będąc uczniem całe popołudnia spędzał w zakładzie zegarmistrzowskim pod okiem swojego ojca Antoniego Władysława Mellera. W dalszym etapie nauki – zwieńczonym tytułem magistra inżyniera mechanika na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej (dziś Wydział Mechatroniki) Politechniki Warszawskiej, na specjalności Konstrukcja Przyrządów Precyzyjnych – zdobywał teoretyczną wiedzę zawodową. Kolejnym etapem była regularna praca zegarmistrza, współprowadzenie sklepu z zegarkami oraz przedstawicielstwa handlowego dla szwajcarskich producentów. Współtwórca Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, organizator branżowych przedsięwzięć i autor wielu publikacji o tematyce zegarowej, w tym także w zakresie techniki. Autor książki Przystanek: zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia, w której zebrane są szczegółowe informacje na temat historii produkcji zegarków w ZMP Błonie. Biegły sądowy w zakresie zegarków i zegarmistrzostwa.
Monika Siwińska
historyczka sztuki, kuratorka Muzeum Warszawy zajmująca się kolekcją rzemiosła artystycznego Muzeum Warszawy, kuratorka Gabinetu Sreber i Platerów Warszawskich oraz współkuratorka Gabinetu Suwenirów oraz Gabinetu Zegarów Warszawskich w ramach wystawy głównej Rzeczy warszawskie w Muzeum Warszawy. Autorka i współautorka wystaw m.in. Manifestacje i Owacje – propaganda w PRL (w Muzeum Mazowieckim w Płocku), Ikony ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w PłockuSpółdzielnia ORNO. Biżuteria (w Muzeum Warszawy), Julia Keilowa. Projektantka (w Muzeum Warszawy – otwarcie wystawy: 21 marca 2024 r.). Autorka i współautorka publikacji z zakresu rzemiosła artystycznego i historii wychowania, m.in. Secesja, przewodnik po ekspozycji Muzeum Mazowieckiego w PłockuEdukacja domowa dziewcząt 1864–1914Fabryka Wyrobów Srebrnych Karola Filipa Malcza na tle kolekcji sreber Muzeum WarszawyJulia Keilowa. Projektantka art deco (premiera książki 24 kwietnia 2024 r.).

Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się w badaniach i w praktyce Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.

Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

Program cyklu Seminarium Warszawskie (sezon III)

Relacje z Seminariów Warszawskich dostępne są na  Facebooku Muzeum Warszawy