Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nauka języka polskiego dla cudzoziemców

Brama główna UW z flagami Polski i Ukrainy

Nauka języka polskiego dla cudzoziemców w perspektywie cywilizacji europejskiej oraz historii i współczesności Warszawy

Od lipca 2022 do marca 2023 roku Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW realizowało na zlecenie władz Miasta Stołecznego Warszawy i przy wsparciu finansowym Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF projekt edukacyjno – kulturowy „Nauka języka polskiego dla cudzoziemców w perspektywie cywilizacji europejskiej oraz historii i współczesności Warszawy” skierowany do osób przybyłych do Warszawy z Ukrainy po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku.

Oryginalność tego projektu polega na zintegrowaniu form i metod edukacyjnych oraz podporządkowaniu ich dwóm celom: klasycznej nauce języka polskiego i nabywaniu wiedzy dotyczącej szerokiego kontekstu historycznego, literackiego, kulturowego, a nawet geograficznego związanego z Warszawą. Twórcom i realizatorom projektu zależało na tym, by wypracowane narzędzia edukacyjne i ich treści były ze sobą skorelowane tematycznie, a tematem je wiążącym stała się właśnie Warszawa, jej zabytki i miejsca nowoczesne, które wpisały się w kulturową mapę stolicy Polski, a także jej legendy oraz jej dawna i współczesna historia.

W ramach projektu, obok klasycznych lektoratów, a także konwersatoriów lingwistyczno-tematycznych oraz lingwistycznych spacerów po Warszawie i warsztatów muzealnych i tanecznych (te ostatnie prowadzone przez zespół Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego) opracowanych zostało  wiele atrakcyjnych i nowoczesnych narzędzi nauczania języka polskiego jako obcego. Do takich bez wątpienia należą:

🔵 PLATFORMA EDUKACYJNA Z POLSKIM PO WARSZAWIE
(zbudowana we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego)

🟡 APLIKACJA JĘZYKOWO-PRZEWODNICKA GRAJ W POLSKI
powstała z myślą o osobach chcących uczyć się języka polskiego i jednocześnie poznawać miasto, w którym funkcjonują osoby uczące się  języka polskiego.

PLATFORMA i APLIKACJA CBKWUW

Dzięki pierwszej w Polsce językowo-przewodnickiej aplikacji mobilnej “GRAJ W POLSKI” (opracowanej merytorycznie przez Dorotę Paszyńską i Elżbietę Wichrowską), można uczyć się języka polskiego wędrując wirtualnie (w trybie stacjonarnym), lub realnie (w trybie miejskim) ulicami Warszawy i poznawać historię jej zabytków. W aplikacji dostępnych jest kilkanaście lokalizacji, także związanych z Uniwersytetem Warszawskim (Pałac Kazimierzowski, BUW, Pawilon Porektorski/mieszkanie Chopina, stary BUW) – Rynek Starego Miasta; Syrenka; Zamek Królewski; Kolumna Zygmunta III Wazy; Pomnik Nieznanego Żołnierza; Pałac Prezydencki; Uniwersytet Warszawski; Pałac Czapskich/ASP; Pomnik Kopernika; Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego; Pomnik Chopina; Pałac na Wodzie. Wkrótce aplikacja wzbogacona zostanie o kolejne ćwiczenia i  lokalizacje obejmujące ważne dla Warszawiaków dzielnice i miejsca na mapie ich miasta. 

📍Filmowa prezentacja aplikacji “GRAJ W POLSKI”:

🔹Na platformie “Z POLSKIM PO WARSZAWIE” systematycznie są udostępniane kolejne narzędzia edukacyjne wypracowane przez Zespół Centrum badań nad Kulturą Warszawy UW.  Na uwagę zasługują filmy i materiały audio „Wymowa polska w teorii i praktyce” (opracowane przez zespół prof. Anity Lorenc), a także materiały uzupełniające z zakresu historii, kultury i cywilizacji: nagrania legend warszawskich, „Polski datownik świąteczny” oraz „Datownik warszawski”.

🔹Z myślą o cudzoziemcach doskonalących język polski przygotowane zostały i już dostępne są na platformie ćwiczenia „Z językiem polskim przez Warszawę”, które łączą naukę języka z odkrywaniem uroków miasta. Nie oznacza to, że polski użytkownik nie odnajdzie w nich czegoś dla siebie. Rozwiązując zadania można przenieść się do warszawskiego świata; poza językiem odkryć jego kulturę i historię. Wszystkie opisy dotyczą miejsc wartych szczególnego zaznaczenia na planie stolicy. Ćwiczenia są punktowane, dlatego warto je potraktować jako rodzaj testu czy po prostu gry. Wynik nie jest tu najważniejszy i zawsze można go poprawić, co zachęca do ponownego zmierzenia się z zadaniami. 

🔹Osoby przygotowujące się do egzaminu z języka polskiego jako obcego na poziomie B1 mogą skorzystać z zeszytu certyfikacyjnego B1, pt. „Cześć! Warszawa po polsku” autorstwa Doroty Paszyńskiej, który ukazał się właśnie w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego w formie papierowej →LINK do informacji o podręczniku na stronie Wydawnictw UW, a jego wybrane rozdziały znajdą się na platformie. Podstawą ćwiczeń, zadań, testów jest, zgodnie z założeniami całego projektu, literacka, historyczna i kulturowa przestrzeń Warszawy. Zeszyt opracowany został zgodnie z wymaganiami polskiego systemu certyfikacji w wersji dla dorosłych i może być także przydatny dla studentów i starszych uczniów. Już wkrótce na platformie dostępny będzie także test poziomujący z języka polskiego.

Okładka podręcznika "Cześć! Warszawa po polsku" autorstwa Doroty Paszyńskiej

🔹 Prace nad drugim podręcznikiem do nauki języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym dobiegają końca. Znajdzie się w nim pięćdziesiąt  lekcji dla początkujących. Podręcznik przedstawi najbardziej potrzebny w praktyce dnia codziennego zasób słów, zwrotów, wyrażeń, i zarazem wprowadzi w obecne i historyczne realia Warszawy, których znajomość pozwoli łatwiej i głębiej asymilować się cudzoziemcom przewidującym dłuższy pobyt w naszym mieście.

W prace nad projektem zaangażowani są też pracownicy naukowi z ośrodków ukraińskich, m.in. z Iwano-Frankowska czy Charkowa m.in. Krystyna Lesiv i Julia Panarina.

📍Platforma dostępna jest bezpłatnie pod adresem platforma.cbkw.uw.edu.pl w zasięgu sieci internetowej na komputerach i na urządzeniach mobilnych. Będzie ona również narzędziem wykorzystywanym przy innych (nie tylko glottodydaktycznych) projektach o charakterze naukowo-popularyzatorskim, związanych z opracowywaniem różnych przestrzeni (historycznych, kulturowych, architektonicznych itd.) Warszawy.

Platforma Z POLSKIM PO WARSZAWIE Platforma Z POLSKIM PO WARSZAWIE

 

📍Aplikację mobilną „Graj w polski” można uruchomić skanując QR Code znajdujący się na platformie, lub wpisać w wyszukiwarce urządzenia mobilnego adres: grajwpolski.cbkw.uw.edu.pl

Aplikacja mobilna GRAJ W POLSKI Aplikacja mobilna GRAJ W POLSKI

 

KONFERENCJA Uniwersytet Warszawski dla Ukraińców, Ukraińcy dla Warszawy 🇵🇱🇺🇦

zorganizowana przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.
Wydarzenie odbyło się 11 marca 2023 r. w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich

Konferencja poświęcona była przedstawieniu działań zrealizowanych przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, a także innych jednostek uniwersyteckich, na rzecz osób przybyłych do Warszawy z Ukrainy po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku.

O swoich działaniach w Warszawie, m.in. w obszarach ochrony zdrowia, dziennikarstwa, wsparcia migrantów, kultury, czy gastronomii opowiedziały Ukrainki i Ukraińcy, którzy zamieszkali w Warszawie. Zaprezentowano także ekspozycję obrazów ukraińskich malarek – Dzvinki Kostyshyn oraz Olhi Bartysh, których prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Europie i USA. Eksponowane obrazy można było nabyć. 

Konferencja była ważnym wydarzeniem, spotkaniem pełnym podsumowań, pomysłów na przyszłość, wspólnych planów, ale też z bardzo mocnym głosem Warszawianek i Warszawiaków z Ukrainy, którzy opowiedzieli o swoim życiu przed i po 24 lutego 2022 r.,  o swoich warszawskich projektach, inwestycjach i marzeniach.

W spotkaniu, które zgromadziło ponad dwieście osób wzięli udział m.in. członkowie Zespołu Rektorskiego UW, przedstawiciele m.st. Warszawy, jak również członkowie społeczności Uniwersytetu Warszawskiego.

Relacja z Konferencji na stronie UW dostępna jest pod linkiem:  Konferencja UW dla Ukraińców, Ukraińcy dla Warszawy

Galeria zdjęć wydarzenia:
(Fot. Mirosław Kaźmierczak)

 

Logotypy projektu "Nauka języka polskiego dla cudzoziemców w perspektywie cywilizacji europejskiej oraz historii i współczesności Warszawy": Unicef Polska, Miasto Warszawa, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, Varia Fundacja Nauk Humanistycznych UW.