Konferencja | Uniwersytet Warszawski dla Ukraińców, Ukraińcy dla Warszawy | 11.03.2023

Konferencja Uniwersytet Warszawski dla Ukraińców, Ukraińcy dla Warszawy. Organizator CBKWUW.

Kategoria: Konferencja, Projekt

KONFERENCJA

Uniwersytet Warszawski dla Ukraińców, Ukraińcy dla Warszawy

W sobotę 11.03.2023 roku w pięknych wnętrzach Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich odbyła się  Konferencja “Uniwersytet Warszawski dla Ukraińców, Ukraińcy dla Warszawy”.

Spotkanie otworzyli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak, prof. Elżbieta Wichrowska dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy, które zorganizowało wydarzenie, dr hab. prof. ucz. Hubert Kowalski dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, a także pani Agata Wroczyńska reprezentująca Uniwersytet Otwarty. W Konferencji wzięli udział przedstawiciele m.st. Warszawy.

Na konferencji opowiedzieliśmy o naszych działaniach na rzecz Gości z Ukrainy, m.in. interesujących filmach, spacerach warszawskich, niekonwencjonalnych warsztatach, lektoratach, konwersatoriach lingwistyczno-tematycznych oraz platformie edukacyjnej i aplikacji „Graj w polski w Warszawie” służącej kształceniu języka i poznawaniu najciekawszych i najważniejszych miejsc Warszawy, jej historii i symboliki.

Drugą część Konferencji otworzyła koncertem ukraińska skrzypaczka Viktorija Sazonova z Mariupola. Ważnym punktem była projekcja filmu dotyczącego jednej z brygad Wojska Ukraińskiego broniącej wschodu Ukrainy i Donbasu.

W trakcie wydarzenia odbyła się też ekspozycja obrazów ukraińskich malarek Dzvinki Kostyshyn i Olhi Bartysh, których prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Europie i USA. Eksponowane obrazy można było nabyć. Artystki zadeklarowały przekazanie połowy dochodu ze sprzedaży na cele walczącej Ukrainy.

O swoich działaniach w Warszawie, m.in. w obszarach ochrony zdrowia, dziennikarstwa, wsparcia migrantów oraz kultury opowiedziały ukraińskie Prelegentki i Prelegenci: Zoriana Buchkovska – Klub Kobiet, Iryna Lantsuzovska-Holka – wolontariat, Ivan Afonin – medycyna, Yevheniia Kubova – nieruchomości, Tetiana Nahorna – legalizacja pobytu, Karyna Nestor – dziennikarstwo, Natalia Lysiuk – Restauracja Czarnomorka, Oksana Fedorova – cukiernictwo, Anastazja Borkoniuk – szkoła akcentu, Snizhana Maksymenko – Odesko-kijowska szkoła aktorska, Dzwinka Kostyshyn i Olha Bartysh – malarstwo.

Podczas wydarzenia można było spróbować deserów przygotowanych przez Oksanę Fedorovą, ukraińską cukierniczkę.

Konferencja była ważnym wydarzeniem, spotkaniem pełnym emocji, podsumowań, pomysłów na przyszłość, wspólnych planów. Tego, co Uniwersytet chce jeszcze, a czyni dużo, uczynić dla Ukrainy i Ukraińców w Warszawie. Ale też z bardzo mocnym głosem Warszawiaków z Ukrainy, którzy opowiadali o swoim życiu przed 24 II 2022 i po tej dacie. O swoich warszawskich projektach, inwestycjach i marzeniach.

Relacja z Konferencji na stronie Uniwersytetu Warszawskiego Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy, Ukraińcy dla Warszawy

Galeria zdjęć wydarzenia:
(Fot. Mirosław Kaźmierczak)

Konferencja zorganizowana została w ramach projektu Nauka języka polskiego dla cudzoziemców w perspektywie cywilizacji europejskiej oraz historii i współczesności Warszawy realizowanego przez Centrum Badań nad Kuturą Warszawy, na zlecenie m.st. Warszawy, przy wsparciu finansowym Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.

Projekt łączy kilka elementów: naukę języka polskiego wraz z wiedzą kulturowo-cywilizacyjną dotyczącą historii i kultury Warszawy w kontekście polskim i europejskim.